Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60. – wykłady i książka

* GDAŃSK
* Gdańska Galeria Güntera Grassa (4G), ul. Szeroka 34- 37
* wykłady i promocja książki: Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60.
* 12 października 2012 r. (piątek), godz. 17.00-21.00

*

Gdańska Galeria Güntera Grassa przy okazji promocji książki Barbary Banaś „Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60.” zaprasza na wykłady o dizajnie.

*

* godz. 17.00 – Sztuka, z której można coś zrobić, czyli kilka słów o dizajnie – wykład Marty Sarnowskiej

Czy sztuką może być przedmiot codziennego użytku, czy też jego pozaestetyczna funkcja deprecjonuje go jako dzieło sztuki?  Z odpowiedzią na to pytanie teoretycy sztuki zmagają się od dawna. Przy okazji spotkania z Barbarą Banaś, specjalistką w zakresie dizajnu XX wieku, a w szczególności ceramiki polskiej okresu odwilży, której poświęciła swoją książkę Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60.oraz z Katarzyną Muchą-Wiśniewską, współczesną desingnerką, którą Gdańska Galeria Miejska miała przyjemność gościć w swoich przedprożach na tegorocznych „Porożach Sztuki”, warto przypomnieć pokrótce najważniejsze fakty ze sztuki drugiej połowy XIX wieku oraz wieku XX, które miały ważny wpływ dla rozwoju popularności sztuki użytkowej. Wykład odbędzie się w ramach cyklu „W tym szaleństwie jest metoda!”

Polski New Look - B. Banaś

* godz.  18.00 – Oblicza nowoczesności czyli o polskim wzornictwie lat 50. i 60. XX w. – wykład Barbary Banaś

Porcelanowe figurki i serwisy odkrywane dziś w babcinych kredensach okazać się mogą cennymi i na nowo modnymi przedmiotami użytkowymi. Polski ceramiczny dizajn z przełomu lat 50. i 60. minionego stulecia, potocznie przez wielu nazywany „pikasami”, odkrywany jest przez młode pokolenie. Biomorficzne formy, asymetrie, niebanalne desenie, żywa kolorystyka projektowanych wówczas przedmiotów doskonale wpisujują się we współczesne nowoczesne wnętrze. O tym jak rozprawiano po wojnie z „mieszczańską brzydotą”, jak ręcznie dekorowano nowoczesne serwisy, ile kosztował porcelanowy kot z Ćmielowa i z czego szyto spódnice w Warszawie lat 50. oraz o czym marzyli miłośnicy fotografii opowie Barbara Banaś, autorka książki POLSKI NEW LOOK. Ceramika użytkowa lat 50. i 60. (http://polskinewlook.pl/)

Ceramika_Cmielow

* godz. 19.30 – Od pomysłu do produktu – trochę inne spojrzenie na innowację w dizajnie – wykład Katarzyny Muchy-Wiśniewskiej

Celem każdego projektu jest zaspokajanie potrzeb. Patrząc od strony projektanta zazwyczaj zaczyna się od zaspokojenia własnych, czyli własnego ego. Wpadasz na genialny pomysł. Wymyśliłeś coś naprawdę dobrego. Myślisz nawet, jakim cudem nikt wcześniej na to nie wpadł. Twoje innowacyjne rozwiązanie potrzebuje tylko dopracowania. Ale co w praktyce oznacza innowacja? Czy jest to tylko nowa wprowadzona wartość, czy również rozwinięcie istniejących projektów? Czy bazowanie na tradycyjnych rozwiązaniach i innowacja wykluczają się? Co zrobić, by Twój projekt ujrzał światło dzienne i dotarł do jak największej liczby odbiorców? O twórczych wizjach, drodze do realizacji marzeń i praktycznych stronach projektowania opowie Katarzyna Mucha-Wiśniewska, projektantka i inicjatorka Kukliki FeltDesign. (https://www.facebook.com/kukliki)

Kukliki K. Mucha-Wiśniewska

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.