Polski street art – wykład

* BIELSKO-BIAŁA
* Galeria Bielska BWA
* Polski street art – prezentacja multimedialna i wykład
*
prowadzenie: Marcin Rutkiewicz, prezes Fundacji Sztuki Zewnętrznej
* 20 kwietnia 2011 r. (środa), godz. 17.00

*

W trakcie prezentacji wyświetlonych zostanie ok. 1.000 zdjęć kilkudziesięciu twórców street artu ze zbiorów Fundacji Sztuki Zewnętrznej, zajmującej się dokumentacją i promocją dokonań polskiej sztuki ulicy. Pokazowi zdjęć towarzyszyć będzie opowieść o genezie i historii polskiego street artu – począwszy od realiów II wojny światowej i działań Małej Dywersji AK, w której upatrywane są korzenie polskiej sztuki ulicy, poprzez murale reklamowe lat z lat 70. i 80. XX wieku oraz fenomen Pomarańczowej Alternatywy, aż po początki graffiti o genezie nowojorskiej. Zdjęcia ukażą olbrzymią różnorodność technik twórczych i mnogość artystycznych indywidualności, których prace można spotkać na ulicach, podwórkach, w pustostanach i na bocznicach kolejowych.

Saiko. Fot. archiwum Fundacji Sztuki Zewnętrznej

Prezentację multimedialną oraz wykład prowadzi Marcin Rutkiewicz, prezes Fundacji Sztuki Zewnętrznej, zajmującej się dokumentacją i promocją dokonań polskiego street artu. Marcin Rutkiewicz jest współautorem – obok Elżbiety Dymnej – albumu „Polski street art”, wydanego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia artystyczne – sztuki wizualne”. Album otrzymał nagrodę „Pióro Fredry” podczas Wrocławskich Promocji Dobrych Książek 2010.

Czarnobyl. Fot. archiwum Fundacji Sztuki Zewnętrznej

Podobne prezentacje miały miejsce m.in. w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, lubelskiej Zachęcie, Łódzkim Domu Kultury.

Spotkanie organizowane jest przez Galerię Bielską BWA przy współpracy z Fundacją Klamra. Poprzedzi je akcja malarska w przestrzeni publicznej z okazji Dnia Ziemi, w której weźmie m.in. udział grupa 3fala.art.pl.

NeSpoon. Fot. archiwum Fundacji Sztuki Zewnętrznej

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.