Pospolite Ruszenie – konkurs na projekt elewacji

(termin: do 31 sierpnia 2011 r.)

*

Pospolite ruszenie - projekt wrocławskiego artysty i performera L.U.C-a z gościnnym udziałem warszawskiego rapera Sokoła – ma na celu poprawę estetyki miast i osiedli, chaotycznie odmalowywanych w kolorowy trąd i pastelowe pawie. Artyście, dzięki otwartości spółdzielni Wrocław – Południe i wsparciu lokalnej gazety udało się zdobyć blok, który zgodnie z jego wizją artystycznych osiedli galerii zostanie odmalowany w niezwykły sposób.

15 lipca rusza konkurs, który jest szansą, by szary blok stał się płótnem. Spółdzielnia Wrocław-Południe na osiedlu Huby planuje ocieplenie czterokondygnacyjnego budynku przy ul. Przestrzennej. Elewacje budynku mają około 70 metrów długości, a szerokość ścian szczytowych to 12,5 metra. Te wymiary dają olbrzymie pole do popisu – może tu powstać monumentalny obraz, który sprawi, że blok przestanie być anonimowym bunkrem, jakich znamy tysiące.

Blok mieszkalny przy ul. Przestrzennej 14-20 we Wrocławiu. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

To niezwykły moment, w którym spółdzielnia miejska daje przykład przezwyciężenia stereotypu tragicznego stylu, który poprzez bierną znieczulicę społeczną zawładnął dosłownie całym krajem – mówi L.U.C.

Swoje projekty mogą zgłosić zarówno architekci, jak i artyści plastycy, a nawet osoby bez profesjonalnego wykształcenia, ale za to mające wizję, jak ożywić z gustem smutne i nijakie elewacje.

W jury zasiądą oprócz L.U.C-a i przedstawiciela społeczności bloku także: Beata Urbanowicz – plastyk miejski, Jarosław Trybuś – historyk sztuki i krytyk architektury, a także artyści: prof. Paweł Jarodzki – autor komiksów i szablonów, założyciel grupy Luxus, dyrektor artystyczny wrocławskiego BWA, Jakub Stępień aka Hakobo – jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich projektantów, oraz Adam Tunikowski - grafik i designer z agencji Juice. O wyborze projektu dekoracji bloku decydować też będzie Józef Śnieżek, prezes SM Wrocław-Południe, któremu zawdzięczamy już powstanie bloku na osiedlu Gaj. To tu poprzez dowieszenie kilkumetrowych chmurek L.U.C z grupą Per4m zaminenił blokowisko w minikomiks.

Autorskie koncepcje wykonane przez jedną lub kilka osób można nadsyłać najpóźniej do 31 sierpnia, do godz. 23:59. Należy je przesłać pocztą elektroniczną na adres: kontakt@pospoliteruszenie.com, wpisując w temacie e-maila: blok na przestrzennej.
Nagrodą dla zwycięzcy będzie realizacja jego projektu i ufundowany Ipad 2.

Tylko pospolite ruszenie jest w stanie zmienić pejzaż miast z kilku powodów. Po pierwsze potrzeba współdziałania wielu społeczności. Po drugie infekcja bezguścia i soviet mentalu jest już tak wielka, że jedynie na prawdę dużymi siłami możemy ją przezwyciężyć. Po trzecie masowa skala zakażenia miast wynika z potężnej bierności i znieczulicy społecznej, którą chcemy przełamać. Nawet ja przez długi czas mówiłem sobie – nic się z tym nie da zrobić. Nasz konkurs więc jest dla mnie kolejnym spełnieniem marzenia i ogromną motywacją, by wierzyć zarówno w siebie i w Polaków. Bo jednak chyba da się – mówi L.U.C.

 

Regulamin konkursu Pospolite Ruszenie

Więcej: www.pospoliteruszenie.com

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.