Projektowanie dla przyszłości? – wykład

* TORUŃ
* Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
* wykład: Projektowanie dla przyszłości?
* 18 kwietnia 2013 r. (czwartek), godz. 18.30
* warsztaty: Przedmioty i wystawy: cuda niewidy a postęp gospodarczy PRLu
19 kwietnia 2013 r. (piątek), godz. 13.00

*

W najbliższy czwartek i piątek w toruńskim CSW, dzięki Katarzynie Jeżowskiej, młodej kuratorce designu współpracującej ze śląskim Zamkiem Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, Łódź Design Festival, a także z Victoria&Albert Museum, będzie można zanurzyć się w świat designu, poznając kulisy pracy kuratora i próbując dociec, czym tak naprawdę jest design w kontekście wystawienniczym.

18 kwietnia (czwartek), godz. 18.30
PRZEprojekt: POZA AKADEMIĄ - Projektowanie dla przyszłości? - wykład Katarzyny Jeżowskiej + dyskusja
wstęp wolny

O tym, że każdy przedmiot uwikłany jest w wiele historii pisano już wielokrotnie. Zawiera się w nich to, czym dana rzecz jest, czemu służy, ale także co oznacza dla danego społeczeństwa lub pojedynczej osoby. Przedmiot na wystawie staje się czymś pomiędzy rzeczą, produktem a „designem”, sprawiając, że coraz trudniej przychodzi nam umiejscowienie go w konkretnym kontekście, wyobrażenie go sobie w fizycznej przestrzeni, do której by pasował. Paradoksalnie więc, wraz z szaleńczym wzrostem liczby wystaw, festiwali, targów i przeglądów designu organizowanych w ostatnim czasie, staje się on coraz bardziej wyzuty z kontekstu.

Na przekór temu, wystawy są niezwykle ciekawym zjawiskiem, które odsyłają o wiele dalej niż do samych eksponatów. Jest to przestrzeń, w której odbywa się szereg relacji pomiędzy publicznością a tym, co pokazane, pomiędzy projektantami przedmiotów na wystawie oraz ich producentami, kuratorem, osobą odpowiedzialną za narrację całości, instytucją, która pozwala, by dana wystawa odbyła się, finansując jej realizację, fizycznym miejscem, w którym ekspozycja się odbywa, osobami, które na ten temat piszą recenzje etc.

Wystąpienie poruszać będzie te fascynujące zależności, w jakie przedmioty na wystawach są uwikłane na przykładzie obecnej wystawy w CSW w Toruniu „Cuda niewidy”, a także wybranych prezentacji z polskiej historii wystawiennictwa przemysłowego, które wbrew pozorom mają ze sobą wiele wspólnego.

wystawa

* 19 kwietnia (piątek), godz. 13.00
* PRZEprojekt: POZA AKADEMIĄ - Przedmioty i wystawy: cuda niewidy a postęp gospodarczy PRLuwarsztaty
* liczba miejsc ograniczona, 
obowiązuja zapisy: labsen[@]csw.torun.pl

Warsztaty  ”Przedmioty i wystawy: cuda niewidy a postęp gospodarczy PRLu” mają stać się miejscem krytycznej dyskusji dotyczącej tego, w jakim celu oraz w jaki sposób design jest pokazywany.

Wstępem do pracy nad niewielkim zadaniem kuratorskim będzie przyjrzenie się współczesnym kontekstom wystawienniczym oraz wystawom, które proponują inne, choć nie zawsze nowe, metody prezentacji designu, m.in. poprzez pokazanie procesu projektowego, demonstrację działania obiektów, tworzenie otoczenia, w które zwiedzający może wejść, a także wykorzystanie zmysłów dotyku i słuchu. Porozmawiamy także na temat strachu przed interpretacją oraz roli tekstu pisanego. Wspólnie zastanowimy się nad alternatywnymi narracjami dla wystaw projektowych, w których przedmiot jest pretekstem do szerszych rozważań na temat polityki, kultury, tożsamości narodowej etc.

Katarzyna Jeżowska – kuratorka wystaw i autorka tekstów związanych z dizajnem, w których bardziej interesują ją konteksty i znaczenia niż przedmioty. Ukończyła Historię Sztuki w Uniwersytecie Łódzkim oraz Curating Contemporary Design w Kingston University we współpracy z Design Museum w Londynie. Przez prawie dwa lata przygotowywała wystawy i konferencje w Zamku Cieszyn. Współkuratorka instalacji „Innovation Greenhouse” w Victoria & Albert Museum podczas London Design Festival 2010 i dobrze odebranej wystawy „Design Faction” pokazanej podczas Łódź Design Festiwal 2011 i urodzinowej konferencji w Cieszynie. Od niedawna prowadzi zajęcia ze studentami Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu „Młoda Polska” oraz Design History Society. Obecnie przygotowuje pracę doktorancką na Royal College of Art w Londynie dotyczącą polskich wystaw przemysłowych po roku 1945.

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.