Przystanki Polskie. Typologia – wystawa i warsztaty

* WARSZAWA
* Galeria Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15/17
* wystawa: Przystanki Polskie. Typologia
* 17 sierpnia – 5 września 2012 r.

*

17 sierpnia w Galerii Kordegarda w Warszawie otwarta zostanie podwójna wystawa przygotowana przez Fundację BęcZmiana. Tym samym Kordegarda inicjuje nowy projekt „Rezydencje”.

Projekt „Rezydencje” polega na zapraszaniu do współpracy różnych instytucji: fundacji, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych zajmujących się szeroko rozumianą promocją i animacją kultury. Zapraszane będą instytucje nieposiadające swojej siedziby wystawienniczej lub galerie spoza Warszawy. Instytucjom tym pragniemy udostępnić przestrzeń galerii do zaaranżowania tymczasowej siedziby własną wystawą, księgarnią i cyklem spotkań, paneli dyskusyjnych, debat, warsztatów oraz innych aktywności, mających na celu ukazanie jak najszerszego spektrum działalności danej fundacji czy galerii. Projekt „Rezydencje” spełnia ważny cel Narodowego Centrum Kultury dotyczący inspirowania i wspomagania działających w sferze kultury i dziedzictwa narodowego ruchów społecznych oraz organizacji pozarządowych.

Jako pierwszą postanowiliśmy zaprosić do projektu Fundację Bęc Zmiana istniejącą od 2002 r. i będącą modelowym przykładem funkcjonowania poza komercyjnym obiegiem sztuki. Z tej okazji Fundacja Bęc przygotuje prezentację „10 lat Zmiany”oraz zrealizuje wystawę Macieja Rawluka „Przystanki polskie. Typologia”, czyli oddolny dizajn elementu infrastruktury punktowej systemu transportu zbiorowego.

Żyjemy w kraju, w którym są tysiące różnie zaprojektowanych przystanków autobusowych: spiczaste, nowoczesne, fantazyjne, kwadratowe. Często przystanki stojące naprzeciwko siebie są zupełnie inne, a kolejny stojąc w pobliżu jest do żadnego z nich niepodobny. Ta oszałamiająca różnorodność jest emanacją naszego stylu. Wszechobecny przystanek to nie tylko zwykły element użytkowy, chroniący przed deszczem i wiatrem, gdzie wisi rozkład jazdy, to lokalne miejsce spotkań, rozmów, konsumpcji. Przystanki mają szczególne znaczenie poza miastami i głównie na tych obszarach skupia się autor. Są często jedynym elementem przestrzeni publicznej, przez co mają ogromne znaczenie dla społeczności. Dokumentacja ukazuje proces nieustannego niszczenia przez siły natury i mający o wiele większy wpływ czynnik ludzki, w tym powszechną dewastację. Obecnie wzrost liczby samochodów i zmiany tras komunikacyjnych powodują, że wiele z nich po cichu traci swoje zastosowanie. Fascynujące jest, że wbrew zachodzącym procesom, wiele przystanków nie zmieniło się od dziesiątek lat. Te elementy małej architektury wbijają się podprogowo w świadomość Polaków, tworząc ich tożsamość wizualną. Cykl zdjęć Macieja Rawluka ukazuje nieskończony, niezuinifikowany obraz naszego kraju i różnorodne oblicza lokalnych, oddolnych stylistyk projektowych.

Maciej Rawluk – wykłada na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknychw Łodzi im. Władysława Strzemińskiego. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. 1996-97 bez-Graniczne poszukiwania, Bunkier Sztuki Kraków, Berlin, BWA Łódź, Praga; 1998 Talente Monachium; 1998 Portrait der Meister 98’ Monachium; 2003-2004 Świat w obiektywie National Geographic, Warszawa, Wrocław, Łódź, Lublin, Poznań, Katowice, Szczecin, Gdańsk, Toruń i Kraków. Jest laureatem nagród: m.in. w konkursie im. Władysława Strzemińskiego w 1994 i 1995 r., zdobywcą Złotego Medalu Rządu Bawarii na Talente 1997 w Monachium. Drukował w większości tytułów prasowych w Polsce, m.in.: „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej”, „National Geographic”, „Podróżach”, „Newsweeku”, „Polityce”, „Przekroju”. Jego fotografie drukowane były także w wielu podręcznikach oraz wydawnictwach encyklopedycznych i krajoznawczych.

Kuratorka wystawy: Bogna Świątkowska
Kuratorka projektu „Rezydencje”: Marta Czyż

*

WARSZTATY

* warsztaty: Dizajnerem fajnie być!
* prowadzenie: Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan
* 1 września 2012 r. (sobota), godz. 11.00-14.00

Warsztaty na podstawie „Zeszytów do Dizajnu”. Idea książki opiera się na rozwiązaniach edukacyjnych i artystycznych przeznaczonych dla dzieci w wieku 6-12lat, jak również dla ich rodziców. Prezentuje proces projektowania i produkcjizwiązanej z różnymi dyscyplinami dizajnu (meble, moda, projektowanie graficzne, opakowania, sprzęty domowe, ceramika i szkło, zabawki, pojazdy). Przybliża również specyficzne pojęcia, takie jak: proces projektowania, wzornictwo, dizajner, projekt, prototyp, produkt. Książka ma uświadamiać czytelnikom, że otaczająca ich rzeczywistość jest wynikiem przemyślanego procesu, działań twórczych projektantów. Wyjaśniamy w niej genezę zjawiska, przybliżamy historię dizajnu, przekazujemy wiedzę o ekologii jako postawie, sposobie myślenia o świecie i ważnym czynniku w procesie projektowania rzeczy, którymi się otaczamy. Książka oddaje szacunek rzeczom i otaczającej nas rzeczywistości, szczególnie zaś zawodowi projektanta. Za każdym wymyślonym i wyprodukowanym przedmiotem stoi przecież człowiek – wraz ze swoją wyobraźnią, kreatywnością. (zeszytydodizajnu.pl)

*

* warsztaty: Orkiestra AGD
* prowadzenie: Patryk Zakrocki
* 1 września 2012 r. (sobota), godz. 16.00-18.00

Podczas warsztatów dla osób w każdym wieku przedmioty kojarzone z gotowaniem, praniem, sprzątaniem, zamienią się w wysublimowane instrumenty muzyczne. Na zakończenie warsztatów – koncert o godzinie 18.00.
Patryk Zakrocki – kompozytor, improwizator, skrzypek, perkusista, organizator Galimadjazu, założyciel Zakładu Produkcji Dźwięku, autor muzyki filmowej, teatralnej oraz słuchowisk i instalacji dźwiękowych. Jest jedną z aktywniejszych postaci warszawskiego środowiska muzyki improwizowanej. Wraz z Pawłem Szamburskim tworzy duet SzaZa (www.szaza.pl).

*

* warsztaty: Jak zbudować przystanek?
* prowadzenie: BudCud
* 2 września 2012 r. (niedziela), godz. 11.00-14.00

Warsztaty dla osób w każdym wieku poprowadzi BudCud – biuro tworzące projekty w dziedzinie architektury i urbanistyki – założone w 2007 r. przez Mateusza Adamczyka i Michała Paleja, od 2010 r. biuro kierowane jest przez Mateusza Adamczyka i Agatę Woźniczka. Laureaci i finaliści wielu konkursów, m.in. Europan 11NL oraz międzynarodowego konkursu urbanistycznego na koncepcje ekologicznego zagospodarowania archipelagu wysp w Kijowie. Twórcy nowoczesnego kampusu akademickiego na Osiedlu Przyjaźń. Obecnie BudCud działa w Krakowie i Warszawie (www.budcud.org).

*

Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń drogą mailową: kordegarda@nck.pl bądź telefonicznie pod numerem: 22/ 421 01 25.

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.