Ralph Schraivogel – Plakaty

* POZNAŃ
* Muzeum Narodowe w Poznaniu
* wystawa: Ralph Schraivogel. Plakaty
* 10 marca – 19 maja 2013 r.

*

Na wystawie w Poznaniu prezentowane są wszystkie najważniejsze plakaty szwajcarskiego grafika i laureata Nagrody im. Jana Lenicy, Ralpha Schraivogela, w oryginalnych sitodrukowych wydaniach. Po raz pierwszy w serii wystaw laureatów Nagrody im. Jana Lenicy można zapoznać się z wybranymi projektami w formie makiet oraz w formie prezentacji i wydruków komputerowych. Pozwalają one przyjrzeć się warsztatowi grafika.

Plakat wystawy

Prace Ralpha Schraivogela, czwartego laureata Nagrody im. Jana Lenicy, istotnie wpłynęły na kształt plakatu nie tylko w Szwajcarii, ale i na świecie.  Artysta należy do nowego pokolenia projektantów, którzy kwestionują założenia stylu szwajcarskiego, opartego na racjonalności, czytelności i funkcjonalizmie. Reprezentuje szwajcarską szkołę graficzną, która w dziedzinie typografii rozwija się intensywnie od blisko 80 lat, a wiele jego prac wyznaczyło nowe kierunki rozwoju w dziedzinie projektowania, którą artysta nadal penetruje, podążając własną, oryginalną drogą.

Schraivogel nie jest jedynym artystą, który przyczynił się do odnowy plakatu szwajcarskiego, jednak oryginalność jego osobowości sprawia, iż niewątpliwie należy dziś do grona wyróżniających się twórców plakatu na świecie.

Ekspozycji towarzyszy dwujęzyczny (polsko-angielski) katalog prac z pełnymi informacjami o plakatach i biogramem artysty.

Kurator: Anna Grabowska-Konwent
Aranżacja plastyczna: Agnieszka Krupieńczyk

Ralph Schraivogel, CinemAfrica, 2004

Ralph Schraivogel, Cinema Africa, 2004

Ralph Schraivogel – urodzony w 1960 r. w Lucernie w Szwajcarii. W latach 1977-1982 studiował grafikę w Schule für Gestaltung w Zurychu. Po uzyskaniu dyplomu założył własne studio w 1982 r. i rozpoczął pracę jako grafik niezależny. Zajmuje się przede wszystkim projektowaniem plakatów, katalogów i znaków graficznych dla instytucji kulturalnych. Od 1983 r. projektuje plakaty oraz szatę graficzną czasopism dla kina studyjnego Film-podium w Zurychu. Od 1983 r. współpracuje z Museum für Gestaltung w Zurychu, projektując dla nich plakaty i zaproszenia. W latach 1986-1989 projektował plakaty i katalogi dla muzeum Kunsthaus Zürich. Współpracuje również z organizatorami międzynarodowych festiwali jazzowych, jak Schaffhauser Jazzfestival czy Zürich Jazz Festival oraz z Theater AM Neumarkt w Zurychu. Od 1989 r. projektuje regularnie plakaty dla Festiwalu Filmów Afrykańskich Cinema Africa organizowanego przez Filmpodium. W latach 1992-2001 wykładał projektowanie wizualne w Schule für Gestaltung w Zurychu. W roku szkolnym 2000/2001 pracował również jako profesor wizytujący w Hochschule der Künste w Berlinie. Od 2003 r. wykłada w Hochschule Luzern, a od 2010 r. w Schule für Gestaltung Basel. Prowadzi również warsztaty na zaproszenie w Europie i Stanach Zjednoczonych. W 1995 r. otrzymał stypendium Swiss National Scholarship for Applied Arts. Od 1995 r. jest członkiem Alliance Graphique Internationale (AGI).

Ralph Schraivogel, Evil-Live

Ralph Schraivogel, Evil-Live

Ważniejsze nagrody 

1994 – Złoty Medal – 14. Międzynarodowe Biennale Plakatu, Warszawa
1994 – I Nagroda – 2. Międzynarodowe Biennale Plakatu „Golden Bee”, Moskwa
1995 – Swiss Federal Prize for Applied Art
1997 – I Nagroda – 8. Międzynarodowy Festiwal Plakatui Sztuki Graficznej, Chaumont
1997 – Swiss Federal Prize for Applied Art
1998 – Grand Prix – 18. Międzynarodowe Biennale Grafiki Użytkowej, Brno
1998 – Nagroda ICOGRADA – 16. Międzynarodowe Biennale Plakatu, Warszawa
2000 – Swiss Federal Prize for Applied Art
2001 – Złoty Medal – Międzynarodowa Wystawa Plakatu, Ningbo
2001 – II Nagroda – 12. Międzynarodowy Festiwalu Plakatui Sztuki Graficznej, Chaumont
2001 – Brązowa Nagroda – Międzynarodowe Triennale Plakatu, Hong-Kong
2003 – Srebrna Nagroda – 7. Międzynarodowe Triennale Plakatu, Toyama
2004 – Złoty Medal – 3. Międzynarodowe Biennale Plakatu, Ningbo
2004 – Golden Bee Award – 6. Międzynarodowe Biennale Plakatu „Golden Bee”, Moskwa
2007 – Grafia Prix – 16. Międzynarodowe Biennale Plakatu, Lahti
2007 – Srebrna Nagroda – Międzynarodowe Triennale Plakatu, Hong-Kong
2007 – I Nagroda – Międzynarodowe Biennale Plakatu, Tehran
2009 – Grand Prix – 9. Międzynarodowe Triennale Plakatu, Toyama
2009 – Nagroda im. Jana Lenicy – Muzeum Narodowe, Poznań
2009 – II Nagroda – 16. Międzynarodowa Wystawa Plakatu Zaproszonego, Fort Collins, Colorado
2010 – Nagroda Główna w kategorii Plakaty – 24. Międzynarodowe Biennale Grafiki Użytkowej, Brno
2010 – 1. Nagroda – 21. Międzynarodowy Festiwal Plakatui Sztuki Graficznej, Chaumont
2012 – Złoty Medal – 10. Międzynarodowe Triennale Plakatu, Toyama

Ralph Schraivogel, Ginza Graphic Gallery, 2010

Ralph Schraivogel, Ginza Graphic Gallery, 2010

Nagroda im. Jana Lenicy została ustanowiona w 2001 r. przez Muzeum Narodowe w Poznaniu po śmierci tego wybitnego artysty, jednego z twórców i najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, urodzonego w Poznaniu i związanego z poznańskim Muzeum wieloletnimi, serdecznymi więzami. Tutaj przechowywane jest archiwum dokumentujące życie i twórczość artysty, tutaj gromadzona jest jego spuścizna artystyczna. Nagroda przyznawana jest wybitnym grafikom z całego świata, o ukształtowanej osobowości artystycznej, reprezentującym podobną postawę, jaka cechowała Lenicę, tj. wykraczającym poza wąsko rozumiane ramy zawodu grafika użytkowego. Plakat i inne formy graficzne nabierają wówczas cech indywidualnej wypowiedzi artysty, służą twórczemu, w pełni autonomicznemu wyrażaniu jego stosunku do otaczającego świata. Wyróżnieni przez Muzeum artyści charakteryzują się pod tym względem szczególnymi osiągnięciami.Pierwszym laureatem nagrody został  Michel Bouvet z Francji w roku 2002, a potem kolejno Gunter Rambow z Niemiec w 2004 i Alain Le Quernec z Francji w 2006.

Ralph Schraivogel, Archigram

Ralph Schraivogel, Archigram

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.