RED DOT Design Concept dla Polaków!

 

Nagrody Red Dot Design Awards można otrzymać w trzech kategoriach: Product Design, Communication Design oraz Design Concept. W ostatniej kategorii po raz pierwszy w historii zostali nagrodzeni polscy projektanci. Są nimi Grzegorz Bień i Kamil Laszuk. Zostali wyłonieni z pośród 3.672 zgłoszeń z 56 krajów. Gratulujemy!

Grzegorz Bień stworzył “The modular concept of the route”, a Kamil Laszuk “musicon”, które to projekty zostały uznane za wybitnie innowacyjne przez międzynarodowe Jury Red Dot Desgin Awards 2012.

The modular concept of the route to projekt trasy, który jest odpowiedzią na potrzebę standaryzacji parametrów tras rowerowych. Dzięki modułowi, ścieżki mogą być dowolnie kształtowane niczym kręgosłup, dostosowując się do różnorodnego środowiska naturalnego. Modułowa forma pozwala na budowanie tras na bardzo stromych stokach. Między drzewami, strumieniami, nad skałami, błotem, miękką ściółką. Moduły mogą być montowane i używane o każdej porze roku, bez względu na pogodę, na dowolnym gruncie. Ważnym czynnikiem jest krótki okres czasu potrzebny do montażu i demontażu trasy, ponieważ nie ma potrzeby wykonywać obliczeń wytrzymałościowych za każdym razem.

Ergonomiczny design modułu (z zaokrąglonymi krawędziami) zmniejsza prawdopodobieństwo urazów cielesnych. Rowki na każdym module zapewniają przyczepność opon. Trasa może być zawieszona przez cięgna, w naturalnych warunkach. Wszystkie obciążenia są przekazywane bezpośrednio do podłoża, takich jak skały, drzewa. Gdy brakuje w otoczeniu naturalnych mocowań, stosuje się słupy.

Szczegółowy opis projektu na stronie: www.grzegorzbien.com oraz http://www.red-dot.sg/dconcept/portfolio/view.php?rid=239.

*

Musicon to jedyny w swoim rodzaju obiekt, który daje możliwość jednoczesnego komponowania i wykonywania rozbudowanych utworów muzycznych. Dzieci mogą muzykować zarówno w pojedynkę, jak i w grupie, w której każdy jest odpowiedzialny za inną warstwę muzyczną utworu.

Przedmiot stwarza całkowicie nową jakość, która ma służyć rozwojowi psychofizycznemu człowieka. Poprzez aktywny kontakt z muzyką pozwala wszechstronnie rozwijać wszelkie zdolności twórcze, ponadto pomysłowość, fantazję i wyobraźnię, samodzielność, zaradność, zdyscyplinowanie, systematyczność oraz potrzebę ładu.

Musicon to praca dyplomowa, która zdobyła już wiele nagród w Polsce i za granicą, m.in. Core77 2012 w Nowym Jorku.

Szczegółowy opis projektu na stronie: www.kamillaszuk.pl oraz http://www.red-dot.sg/dconcept/portfolio/view.php?rid=90.

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.