Rosław Szaybo – Plakaty

* BERLIN
* PIGASUS polish poster gallery, Danziger Str. 52
* wystawa: Rosław Szaybo. Plakaty
* 8-31 grudnia 2012 r.
* wernisaż: 8 grudnia (sobota), godz. 19.00

*

Rosław Szaybo, urodzony w Poznaniu 13 sierpnia 1933 r. Plakacista ilustrator, dyrektor artystyczny, fotografik. Dyplom uzyskał w 1961 r. na ASP w Warszawie, w legendarnej pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego oraz w pracowni malarstwa prof. Wojciecha Fangora. W latach 1958-1966 pracował zawodowo, zdobywając szereg nagród w Polsce oraz za granicą.

W Polsce stworzył dla Polskich Nagrań serię „Polish Jazz”, m.in. okładkę płyty Krzysztofa Komedy „Astigmatic”. Jest współtwórcą tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Od 1966 r., mieszkał i tworzył w Wielkiej Brytanii. Był dyrektorem artystycznym agencji reklamowej Young and Rubican (1968–1973). Pracował dla Yardleya, Rank Xerox, Hinz. Współautor projektu czarnego opakowania papierosów John Players Special. W latach 1973-1988 był Dyrektorem Kreatywnym CBS Records UK (Columbia Broadcasting System), w Londynie, projektując okładki do płyt muzycznych, zdobywając za nie szereg prestiżowych nagród (okładki do płyt Beethovena, Eltona Johna, Johna Williamsa, Duke’a Ellingtona, Johnny’ego Mathisa, Janis Joplin, Simona Garnfunkela, Judas Priest, Leonarda Cohena).

Od 1993 r. był profesorem kontraktowym na ASP w Warszawie, prowadząc pracownię fotografii. Tytuł profesora uzyskał w 2002 r. Zasiadał w Radzie Naukowej pierwszego Światowego Kongresu Plakatoznawczego w Warszawie w 1994 r.W latach 1994-1996 był kierownikiem artystycznym wydawnictwa „Czytelnik” w Warszawie. Autor plakatu na Expo ’92 w Sewilli oraz projektu plakatu „Flagi Ziemi”. Swoje prace wystawia indywidualnie, w Polsce i na świecie oraz uczestniczy w wystawach zbiorowych Sztuki Polskiego Plakatu. Projektuje nagradzane plakaty teatralne, jazzowe, operowe i filmowe. Obecnie prowadzi pracownię dyplomową fotografii użytkowej na Multimedialnej ASP w Warszawie. Mieszka w Warszawie i Londynie.

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.