Ryszard Kaja – Plakaty i inne drobiazgi

* BERLIN
* Pigasus – Polish Poster Gallery, Torstr. 62
* wystawa: Ryszard Kaja – Plakaty i inne drobiazgi. Z kolekcji Leszka Jamrozika
* 25 czerwca – 30 lipca 2011 r.

*


Plakat Ryszarda Kai do wystawy w Pigasusie (luty 2010) znalazł się wsród 100 najlepszych plakatów Niemiec, Austrii i Szwajcarii roku 2010. Równolegle do berlińskiej wystawy „100 beste Plakate 2010″ prezentujemy ok. 50 prac Kai, wsród których oprócz plakatów znajdą sie również jego szkice i rysunki.

Ryszard Kaja, plakat do wystawy w Galerii Pigasus, luty 2010

Ryszard Kaja, ur. w 1962 r., w Poznaniu, malarz, grafik, scenograf, dekorator wnętrz.
Ukończył wydział malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1989 r. debiutuje jako scenograf w Teatrze Wielkim w Łodzi tworząc oprawę plastyczną do spektaklu „Ernani” Verdiego, za co zostaje nagrodzony swą pierwszą „Złotą Maską”. Do dziś zrealizował ponad 100 projektów scenografii na czołowych scenach w Polsce i za granicą.

Ryszard Kaja, Mme Titanik, Teatr Sztukateria

Jego wielką pasją – obok teatru – jest plakat. W tej dziedzinie jest kontynuatorem tradycji rodzinnej: ojciec Ryszarda, Zbigniew Kaja był jednym z ważniejszych przedstawicieli tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Plakaty Ryszarda Kai przeważnie oparte są na malarstwie, a więc w dzisiejszych, zdominowanych przez komputery czasach, „niemodne”, jednak od strony estetycznej zawsze stanowią jedność z przedstawieniami, do których powstały.

Fascynacja Kai sztuką baroku i bardzo indywidualne, zaczerpniete z prozy Bohumila Hrabala widzenie świata stanowią o wyjątkowości i niepowtarzalności jego sztuki.

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.