Rzeczy sprawne – wystawa na 1. urodziny Centrum Designu Gdynia

* GDYNIA
Centrum Designu Gdynia, Galeria Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Al. Zwycięstwa 96/98
* wystawa: Rzeczy sprawne
24 listopada 2012 r. – 25 stycznia 2013 r.
* wernisaż: 23 listopada (piątek), godz. 18.00

*

Na wystawie RZECZY sprawne zaprezentowane zostaną produkty zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli stworzone z myślą o wszystkich użytkownikach – bez względu na wiek i sprawność psychofizyczną. Wystawa oraz cykl towarzyszących jej wykładów odpowiedzą na pytania, co właściwie znaczy projektowanie uniwersalne i czy osoby z dysfunkcją fizyczną lub psychiczną muszą mieć trudności z używaniem aż tylu produktów.

Wystawa RZECZY sprawne pokazuje przedmioty codziennego użytku, takie jak zegarek, talerz, rower czy krzesło, które na pierwszy rzut oka wyglądają zwyczajnie. Posiadają jednak ważne cechy, które sprawiają, że użytkowanie ich przez osoby starsze i z dysfunkcjami jest łatwe i pozwala im normalnie funkcjonować. Wszystkie przedmioty zaprojektowano zgodnie z zasadami design for all, czyli projektowania uniwersalnego. Według tej filozofii, przedmioty powinny być projektowane w taki sposób, aby mogłyby być używane przez osoby o zróżnicowanych potrzebach w możliwie szerokim zakresie, bez potrzeby adaptacji. To produkty, które zostały zaprojektowane dla prawdziwych ludzi, a nie statystycznych odbiorców.

Kurator: prof. Marek Adamczewski, Kierownik Pracowni Projektowania Produktu w Katedrze Wzornictwa gdańskiej ASP, ekspert w kompleksowym opracowaniu wzorniczym produktów, Designer Roku 2006 oraz partner merytoryczny Centrum Designu Gdynia

Pomocnik DiTu, proj. Stean Hamiga, producent: Paged Meble

Krzesło Close, proj. Alaksandra Pięta, producent: Paged Meble

Krzesło Close, proj. Alaksandra Pięta, producent: Paged Meble

 

*

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wykładów i warsztatów, w trakcie których poszerzymy wiedzę na temat dostępności i poddamy dyskusji zasadność projektowania uniwersalnego. Dodatkowo, na warsztatach skierowanych do projektantów, zaprojektujemy przedmioty zgodne z zasadami design for all. W programie znajdą się również warsztaty dla dzieci i młodzieży, które w interaktywny sposób będą mogły zapoznać się z tematem projektowania uniwersalnego.

* 12 grudnia 2012 r. (środa), godz. 17.00 // Sala Morska
* Seminarium dla dyrektorów szkół i przedszkoli // dr Anna Miarka  – Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi //

„Projektowanie uniwersalne jest chyba najbardziej powiązane z empatią, wyczuciem i delikatnością” – twierdzi prowadząca seminarium. Poznanie jego zasad może pomóc pedagogom pracującym z dziećmi i młodzieżą.

* 19 grudnia 2012 r. (środa), godz. 10.00-14.00 // Galeria PPNT
* Warsztaty dla dzieci przy użyciu zabawki dydaktycznej MattaMotta // dr Anna Miarka – Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Zaprojektowana zabawka pobudza do zabawy wszystkie dzieci, nie stawiając ograniczeń, ale wychodząc naprzeciw szczególnym potrzebom dzieci niepełnosprawnych, nie zaburza procesu zabawy dzieciom sprawnym. Wzmaga kreatywność, zainteresowanie sobą, koordynację wzrokowo–ruchową.

* 8 stycznia 2013 r. (wtorek), godz. 17.00 // Sala Morska
* Seminarium // prof. Marek Adamczewski – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

„Kobieta z maleństwem w wózku obciążona zakupami, z drugim dzieckiem trzymanym za rękę i wołającym „mama pić” jest znacznie mniej sprawna niż wiele osób z dysfunkcją kończyn dolnych poruszających się na wózku. Projektowanie przestrzeni i produktów specjalnie dla osób niepełnosprawnych jest błędem”. Seminarium będzie poświęcone próbie udowodnienia tej tezy.

* 12 stycznia 2013 r. (sobota), godz. 10.00-16.00 // Sala Koralowa
* Warsztaty dla projektantów – maradDesign

Wiele powszechnie, codziennie używanych przedmiotów można tak zaprojektować, że osoby o ograniczonej sprawności będą mogły z nich korzystać tak samo swobodnie jak wszyscy. Spróbujemy to udowodnić w ciągu kilku godzin warsztatów.

Nosidło, proj. Przemysław Kamiński

Nosidło, proj. Przemysław Kamiński

Zakrętka butelki Pet, proj. Beata Łupińska, Kamila Brzesińska

Zakrętka butelki Pet, proj. Beata Łupińska, Kamila Brzesińska

Sprawdzarka cen, proj. Kaniewski Haute Design, producent: ELZAB

Szafka Mobile, proj. Michał Kracik

Szafka Mobile, proj. Michał Kracik

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.