Rzut poziomy/08: Instytut Architektury – ZA-miesz(K)anie w miejskiej rzeczywistości

* ŁÓDŹ
Klubokawiarnia Owoce i Warzywa, ul. Traugutta 9
spotkanie z cyklu RZUT Poziomy – rozmowy o projektowaniu: Instytut Architektury – ZA-miesz(K)anie w miejskiej rzeczywistości

* goście: Michał Wiśniewski i Dorota Jędruch
* 24 stycznia 2013 r. (czwartek), godz. 18.00
* portal DesignAttack.pl patronuje spotkaniu

*

Centrum Architektury i Wzornictwa Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz klubokawiarnia Owoce i Warzywa zapraszają na RZUT Poziomy – cykl spotkań o projektowaniu. 24 stycznia w łódzkiej klubokawiarni w ramach ósmego wykładu zatytułowanego „ZA-miesz(K)anie w miejskiej rzeczywistości” będziemy gościć przedstawicieli krakowskiej Fundacji Instytut Architektury: Michała Wiśniewskiego i Dorotę Jędruch (FIA, Muzeum Narodowe w Krakowie).

plakat_net_RZUT_Poziomy_08

Spotkanie poświęcamy analizie stanu architektury mieszkalnej w Polsce w obliczu przemian ustrojowych zachodzących w miastach. Punktem odniesienia do rozmów na ten temat będzie wystawa „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów. Miasto ogrodzeń” w krakowskim Muzeum Narodowym, organizowana we współpracy z Fundacją Instytut Architektury. Przedmiotem rozważań w tym kontekście jest, co prawda, Kraków, potraktowany na wystawie jako model przemian społeczno-przestrzennych charakterystycznych dla większości polskich miast. Postanowiliśmy więc pochylić się nad problematyką przemian i zamętu, jaki wprowadzają one do przestrzeni publicznej. W sposób krytyczny odniesiemy się do skutków wolnorynkowego, często pozbawionego szerszej wizji podejścia projektantów, rozmywającej się odpowiedzialności za indywidualne wybory czy samowładztwa w stosunku do własnego „M” nie uwzględniającego dbałości o otoczenie. W drugiej części spotkania dyskusję z zaproszonymi gośćmi poprowadzi dyrektor Centrum Architektury i Wzornictwa Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, Igor Gałązkiewicz.

Fundacja Instytut Architektury - to krakowska inicjatywa, której celem jest popularyzacja architektury, ze szczególnym uwzględnieniem architektury nowoczesnej i współczesnej. W skład zespołu Instytutu wchodzą Dorota Jędruch, dr Dorota Leśniak-Rychlak, Agata Wiśniewska, dr Michał Wiśniewski. Od 2011 r. w ramach swojej działalności Instytut Architektury zorganizował m.in. wystawę „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów. Miasto ogrodzeń” w krakowskim Muzeum Narodowym, a także wydał publikację polskiego przekładu zbioru esejów Juhaniego Pallasmy „The Eyes of the Skin: Architecture and the Senses” [‘Oczy skóry: Architektura i zmysły’].

Ideą RZUTU Poziomego jest omówienie i analiza konkretnych zagadnień z dziedziny wzornictwa, architektury i brandingu poprzez pryzmat doświadczenia zaproszonego gościa. Formuła cyklicznych, otwartych spotkań pozwoli łódzkiej publiczności na częstszy kontakt z dziedzinami projektowymi. Ze względu na profil działalności CAiW nie zabraknie także kwestii poświęconych zastosowaniu dziedzin projektowych w procesie wzmacniania i budowania tożsamości marki. Spotkania w ramach cyklu RZUT Poziomy prowadzone są w Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi oraz klubokawiarni Owoce i Warzywa.

Więcej informacji: facebook.com/RZUTpoziomy

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.