Sąsiedzi – piknik i warsztaty w terenie

* ŁÓDŹ
* Skwer na Wólczańskiej, pomiędzy Próchnika i 1 Maja
* wydarzenie: Sąsiedzi – piknik i warsztaty w terenie
* 30 czerwca – 1 lipca 2012 r. (sobota i niedziela), godz. 12.00-17.00

*

Muzeum Sztuki w Łodzi i Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi serdecznie zapraszają na piknik i warsztaty w terenie Sąsiedzi.

Spotykamy się na Wólczańskiej, żeby zobaczyć, co zmieniło się tam od czasu, kiedy pojawiliśmy się tam po raz pierwszy. W lipcu 2011 r. Muzeum Sztuki wspólnie z mieszkańcami, MiejMiejsce, Fundacją Transformacja i Playbio przez kilka tygodni pracowało na skwerze, oczyszczając glebę i sadząc rośliny.

lipiec 2011 r.

Na Starym Polesiu znajduje się niewiele przestrzeni wspólnych, w których można usiąść i odpocząć. Skwery, znajdujące się często przy skrzyżowaniach ulic, nie mają nierzadko nawet ławek, stają się strefą przejściową, doraźnie dostosowywaną przez mieszkańców do spędzania w nich czasu. Pomysł na działanie przy Wólczańskiej wynikał z potrzeby przywrócenia podobnym przestrzeniom charakteru rekreacyjnego.

lipiec 2011 r.

Zaniedbany skwer, używany przede wszystkim przez właścicieli psów, zmienił się w miejsce zielone – rodzaj miejskiego ogrodu. Towarzyszyła nam w tym grupa BudCud, która zaproponowała zestaw mebli miejskich – różnego rodzaju siedzisk i psiej toalety. W sierpniu 2011 r. zgłosiła się do nas Delegatura Śródmieście, której finansowe wsparcie pozwoliło na zrealizowanie projektu, umożliwiając utrwalenie zmiany statusu tej przestrzeni wspólnej.

lipiec 2011 r.

Tym razem zapraszamy do rozmowy o potencjale społecznym takich miejsc, jak Wólczańska. Chcemy zastanowić się, jaką rolę w inicjowaniu zmian mogą spełniać mieszkańcy, czy znajdujące się po sąsiedzku instytucje kultury. Porozmawiamy także o tym, jaką rolę powinno odgrywać miasto w braniu odpowiedzialności za przestrzeń wspólną. Zapraszamy mieszkańców i wszystkich tych, którzy mają ochotę zabrać głos w tych kwestiach. Po dyskusji odbędą się dwa warsztaty, podczas których będzie można nauczyć gotować się zdrowe i tanie potrawy, jak zrobić przenośną rabatkę czy instrument muzyczny ze złomu. W niedzielę zapraszamy na warsztaty partycypacyjno-artystyczne, na których wyobrazimy sobie, jak powinny wyglądać okolice Wólczańskiej oraz rozegramy sąsiedzki mecz towarzyski.

Sobota / 30 czerwca 2012 r.

12.00-14.00 – dyskusja poświęcona działaniom w przestrzeniach wspólnych na przykładzie skweru przy Wólczańskiej:
Prowadzenie: Aleksandra Jach i Katarzyna Słoboda (Muzeum Sztuki).
Uczestnicy: Mieszkańcy oraz MiejMiejsce, Agata Woźniczka (BudCud), Arek Tybura (Fundacja Transformacja), przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi, Teatru Arlekin, Teatru Nowego, Krzysztof Skoczylas (Playbio), Jakub Kronenberg (Fundacja Sendzimira), Joanna Erbel (autorka przewodnika „Partycypacja”, Krytyka Polityczna, 2012).

14.00-17.00 – Agata Bielska: Warsztaty Miejskiej Kuchni Roślinnej. Dlaczego i jak jeść kaszę jaglaną? Do czego mogą przydać się liście kalafiora? Czy chwasty są zupełnie bezużyteczne? Czy cieciorka to, to samo co ciecierzyca? Warsztat to świetna okazja, by przekonać się, że zdrowa kuchnia może być smaczna… i przyłączyć się do frontu kuchennych aktywistów.

15.00-18.00 – warsztaty przyrodniczo-dźwiękowe B.I.E.D.A. (Biuro Interwencyjnej Edukacjii Dydaktyki Artystycznej). Działając na pograniczu rzemiosła artystycznego, muzyki i ogrodnictwa (permakultury) wspólnie z mieszkańcami pracować będą nad drobnymi rozwiązaniami usprawniającymi działanie poszczególnych mebli na skwerku, takich jak psia toaleta w formie kiełbaski czy rabatka, dodając również nowy element – instrument muzyczny (biedafon). Używając materiałów z odzysku, pokażą, jak w prosty i tani sposób wykonać przenośne rabatki czy proste instrumenty muzyczne. Warsztaty zakończą się koncertem.

Niedziela / 1 lipca 2012 r.

13.00 – W dzień finału Euro 2012 proponujemy towarzyski, sąsiedzki mecz piłki nożnej naulicy Wólczańskiej (pomiędzy 1 Maja i Próchnika). Na kilka godzin zmienimy funkcję ulicy, która właśnie w ten sposób używana jest przez okoliczną młodzież. Zapraszamy mieszkańców do aktywnego udziału. Arbitrem i animatorem spotkania będzie Marcin Polak.

15.00-17.00 – „Życzenia dla Wólczańskiej” Warsztaty artystyczno-partycypacyjne z dziećmi i dorosłymi
Prowadzenie: Joanna Erbel
Kto powinien decydować o kształcie swojej okolicy? Oczywiście dzieci – jej przyszli użytkownicy. Szarość i smutek to obojętność. Kolor i ruch to zaangażowanie. Zaprosimy dzieci mieszkające przy Wólczańskiej, by na szarych fotografiach okolicznych kamienic i miejsc odbitych na ksero narysowały flamastrami i kredkami kolory lub obiekty, które chciałyby widzieć w swoim otoczeniu. To może być fajna zabawa. Dorośli dostaną od nas Tablicę życzeń z hasłem “Chcę, żeby tutaj…” i będą mogli na niej przyczepić karteczki ze swoimi życzeniami. W miarę przybywania karteczek tablica będzie fotografowana. Na podstawie rysunków dzieci i życzeń dorosłych porozmawiamy na koniec z mieszkańcami w każdym wieku o tym, jak powinna wyglądać okolica skweru przy Wólczańskiej. Wnioski spisujemy w formie listu, który złożymy w Urzędzie Miasta.

Więcej informacji

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.