SILVERMEETING. Współczesna biżuteria w Legnicy

* LEGNICA
* Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1
* wystawa: SILVERMEETING. Współczesna biżuteria w Legnicy 1979-2010
* do 31 marca 2011 r.

*****

SILVERMEETING LEGNICA to wystawa prezentująca wybrane prace dokumentujące ponad trzydziestoletnią tradycję Legnickiego Festiwalu SREBRO organizowanego przez  Galerię Sztuki. Ekspozycja zawiera ponad sto obiektów biżuteryjnych z lat 1978-2010, które  przewinęły się przez legnickie konkursy sztuki złotniczej. Wśród nich są prace kultowe dla tutejszych przeglądów oraz znaczące dla nich nazwiska. W celu przygotowania wystawy organizatorzy sięgnęli do własnej kolekcji oraz zasobów Muzeum Miedzi.

proj. B. Klockmann, D. Daehnick

SILVERMEETING LEGNICA to ekspozycja przekrojowa, retrospektywno-współczesna, ukazująca najnowszą polską biżuterię artystyczną i awangardową w oparciu o ponad trzydziestoletni dorobek Galerii Sztuki w Legnicy. To właśnie w tym mieście narodziły się i pojawiły pierwsze po wojnie pokazy biżuterii unikatowej, projektowanej i produkowanej przez niezależnych i wykształconych twórców. Legnica stała się miejscem ekspozycji wolności twórczej młodego pokolenia złotników, działających poza skostniałym przemysłem i spółdzielczością. Przez lata pojawiało się w Legnicy wiele różnorodnych trendów biżuterii, które decydowały potem o jej ogólnopolskim, a także międzynarodowym obliczu.

proj. Agnieszka Maksymiuk

Legnica była i jest przede wszystkim miejscem eksperymentu i konfrontacji artystycznej, przez dwie dekady w wymiarze ogólnopolskim, a od dziesięciu lat – międzynarodowym. Przez Legnicę „przewinęli się” prawie wszyscy współcześni polscy artyści-złotnicy i wielu z najbardziej liczących się na świecie. Dlatego jest ona dziś synonimem całej współczesnej polskiej biżuterii, a jej „srebrny” dorobek jest ogromny.

proj. Stefan Heuser

Wystawa SILVERMEETING LEGNICA to wybór prac starszych, ale przełomowych dla rozwoju polskiej biżuterii artystycznej i prac najnowszych, które pojawiając się w Legnicy zadecydowały zarówno o kształcie, jak i postrzeganiu samej imprezy LFS, a nade wszystko – o obliczu tej dziedziny sztuki w Polsce. Tytuł wystawy podkreśla społeczno-artystyczny aspekt tej imprezy (miejsce spotkań), której wpływu na integrację i rozwój sztuki złotniczej w Polsce nie sposób przecenić.

proj. Islay Taylor

proj. Kirsten Bak

proj. Giedymin Jabłoński

 

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.