Śląska Rzecz 2011 – wystawa w Katowicach

* KATOWICE
* Muzeum Śląskie
* wystawa: Śląska Rzecz 2011
* 3 sierpnia – 2 września 2012 r.

*

Co mają wspólnego audioprzewodniki, kabina dźwiękoszczelna oraz wypukłodruki? Te oraz wiele innych najlepszych produktów i projektów graficznych wyłonionych w ramach konkursu Śląska Rzecz 2011 organizowanego przez Zamek Cieszyn będzie można w sierpniu zobaczyć w Muzeum Śląskim.

Współpracując z Zamkiem Cieszyn, który jest organizatorem konkursu „Śląska Rzecz” od 2005 r. (ostatnie trzy edycje odbyły się w ramach projektu Design Silesia), Muzeum Śląskie kolejny raz prezentuje pokonkursową wystawę. Obejmuje ona zwycięskie produkty i projekty graficzne wyłonione w trzech kategoriach: produkt, grafika użytkowa, w tym komunikacja wizualna i multimedia, oraz usługi. Wszystkie zostały wdrożone na terenie województwa śląskiego. W tym roku przedsiębiorcy, projektanci, samorządy oraz instytucje kultury zgłosiły 25 produktów, 23 projekty graficzne i 10 usług, które pojawiły się na rynku w 2011 r.

Kategoria produkt: Alpha, Beta, Gamma, Modus - serie ceramicznych urn na prochy, proj. Bogdan Kosak. Fot. Piotr Chlipalski

Na wystawie zobaczymy produkty, które wyróżniają się przede wszystkim jakością. Wśród nich zobaczymy m.in. serie ceramicznych urn na prochy produkowane przez firmę Kera-Ceramika s.c. G.M. Rajzer z Bielska-Białej, serię audioprzewodników po dziedzictwie żydowskim w miastach województwa śląskiego przygotowaną przez Fundację „Brama Cukermana” z Będzina oraz kabinę dźwiękoszczelną „Progress_box” firmy JJA Progress Andrzej Wolski sp. j. z Bielska-Białej. W gronie laureatów znalazł się również projekt „Sztuka przez dotyk” udostępniający zbiory galerii malarstwa polskiego XIX–XX w. osobom niewidomym i niedowidzącym w formie stałej trasy zwiedzania oraz wystawa multisensoryczna „Piękno dotyku”.

Kategoria projekt graficzny: Fundacji „Brama Cukermana” z Będzina za „Opowieści nieobecnych” - serię audioprzewodników po dziedzictwie żydowskim w miastach Województwa Śląskiego. Fot. Piotr Chlipalski

Ekspozycja jest szansą, by docenić te firmy i organizacje, które dzięki współpracy z projektantami kreują nową jakość śląskich wyrobów i w ten sposób budują wizerunek Śląska jako regionu nastawionego na innowacyjność. Wystawa uświadamia, że współczesny design lokuje się pomiędzy sztuką a przedsiębiorczością, uczy jak powinniśmy patrzeć na design i postrzegać jego wartość w biznesie.

Kategoria usługi: Muzeum Śląskie w Katowicach za projekty: Sztuka przez dotyk. Fot. Piotr Chlipalski

Podczas otwarcia wystawy, 2 sierpnia o godzinie 15.30 w Muzeum Śląskim odbędzie się spotkanie „Kultura otwarta na wszystkich” – pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Dobrze zaprojektowane rozmowy”, podczas którego będziemy mieli okazję poznać niektórych laureatów 7. edycji konkursu „Śląska Rzecz”. Zapraszamy na spotkanie z twórcami projektów „Sztuka przez dotyk” i „Piękno dotyku” udostępniających zbiory Muzeum Śląskiego osobom niewidomym i niedowidzącym, będących przykładem dobrze zaprojektowanej usługi. Zwycięski projekt pokazuje, jak usługa może angażować nowych odbiorców, zwiększyć dochody i zapewnić lepszy dostęp do instytucji kultury.

Kurator wystawy w Muzeum Śląskim: Henryka Olszewska-Jarema
Kurator wystawy w Zamku Cieszyn: Lubomira Trojan, Agnieszka Woszczyńska

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.