Swiss Positions: 33 ujęcia przyjaznej architektury

* WARSZAWA
* Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 55
* wystawa: Swiss Positions: 33 ujęcia przyjaznej architektury
* 5-22 kwietnia 2013 r.

*

Objazdowa wystawa pod nazwą „Swiss Positions: 33 ujęcia przyjaznej architektury” jest zbiorem fotografii 33 kluczowych projektów ze szwajcarskiego sektora budowlanego z ostatnich 20 lat. Każda z nich ma jakiś związek ze zrównoważonym rozwojem. To projekty, które pokazują, że możliwa jest twórcza i przykuwająca uwagę architektura, która jednocześnie uwzględnia potrzeby środowiskowe i ekonomiczne.

Roger Frei

Roger Frei

Szwajcarska architektura i inżynieria cieszą się wspaniałą reputacją i ogromnym uznaniem nie tylko ze względu na jakość ekspertyzy technicznej i pomysłowość swoich architektów, ale również ze względu na daleko sięgające zainteresowanie zrównoważonym rozwojem.

Wystawa „Swiss Positions: 33 ujęcia przyjaznej architektury” prezentuje osiągnięcia architektoniczne i inżynieryjne ostatnich 20 lat w ujęciach utalentowanych fotografów. 33 fotografie, wykonane z różnej perspektywy, odnoszą się do konstrukcji technicznej, materiałów, ekologii i ochrony środowiska, a jednocześnie podkreślają unikatowość uchwyconych w obiektywie budowli. Te prace architektoniczne, niezależnie od tego, czy patrzymy na nie z technicznego, organicznego, lokalnego lub bioklimatycznego punktu widzenia, czy też z perspektywy społecznej, wchodzą w interakcje z otoczeniem, w którym zostały umiejscowione.

Milo Keller

Milo Keller

Co jest decydującym czynnikiem w realizacji odpowiedzialnej architektury? Jaki wpływ ma otoczenie na dokonywane wybory architektoniczne, w zależności od tego, czy miejsce budowy znajduje się w otoczeniu miejskim, wiejskim, w obszarze rekreacyjnym, rolniczym czy przy odległej obwodnicy? Czy materiały ekologiczne i wydajność energetyczna determinują naturę zrównoważonych struktur?

Wystawa pokazuje, że zrównoważony rozwój nie jest gotową formułą, ale grupą rozmaitych architektonicznych praktyk, co rodzi liczne pytania dotyczące kreatywności i wpływu na środowisko. W Szwajcarii architekci projektują, dokonują renowacji i restauracji budynków, mając na uwadze kwestię zrównoważonego rozwoju. Te projekty pokazują, że możliwa jest twórcza i przykuwająca uwagę architektura, która jednocześnie uwzględnienia potrzeby środowiskowe i ekonomiczne.

Wystawa  jest wydarzeniem towarzyszącym dyskusjom w ramach pierwszych polsko-szwajcarskich warsztatów urbanistycznych UrbanLab.

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.