Szkatułka – duńska biżuteria

* GDAŃSK
* Muzeum Bursztynu
* wystawa: Szkatułka
* 12 stycznia – 4 marca 2012 r.

*

„Szkatułka” to wybór klejnotów z zasobów Duńskiej Fundacji Sztuki. Biżuterię obywatele mogą wypożyczać, jeśli planują udział w oficjalnych wydarzeniach w kraju i za granicą. Umożliwia to jej zaprezentowanie w formie najwłaściwszej – gdy noszona jest przez człowieka – wszak klejnoty to „rzeźby do noszenia”.

Camilla Prasch, bransoletka

Dania szczyci się długą i bogatą tradycją wspierania kultury i sztuki. Już Hans Christian Andersen, ubogi młody człowiek, mógł na początku XIX w. zdobyć wykształcenie, a potem tworzyć i odbyć wiele podróży dzięki stypendium królewskiej fundacji ad usus publicos. Dziś jedną z najważniejszych instytucji pełniących istotną rolę w dziedzinie wspierania twórców jest Duńska Fundacja Sztuki działająca od 1964 r. przy ministerstwie kultury. Jej celem jest promowanie duńskiej sztuki poprzez różnorodne formy finansowego wspierania twórczej aktywności. Fundacja oferuje trzyletnie stypendia artystom, pisarzom, kompozytorom i innym twórcom – tym najlepszym dożywotnie stypendia twórcze – pokrywa koszty ich podróży i pracy za granicą, funduje nagrody za wybitne dokonania, a także wspiera realizację projektów artystycznych w przestrzeni publicznej.

Per Suntum, pierścionek

Od 1978 r. jeden z tych zespołów, Komisja ds. Rzemiosła Artystycznego i Designu, kupuje biżuterię celem wspierania poszczególnych artystów i prezentowania sztuki jubilerskiej szerszej publiczności. Jednak zakupioną biżuterię trzymano w sejfie aż do 2007 r., kiedy to ówczesna przewodnicząca komisji, graficzka Mia Okkels, zaproponowała wydzielenie ze zbiorów kolekcji, która mogłaby być dostępna dla obywateli. I tak powstała “Szkatułka”.

Ulrik Jungersen, broszka

Inicjatywa Duńskiego Instytutu Kultury i Ambasady Danii zaprezentowania kolekcji w Polsce wiąże się z przejęciem przez Danię od Polski w styczniu 2012 r. prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

 

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.