Szkoła Kaligrafii i Iluminacji Barbary Bodziony – zapisy

 

Szkoła Kaligrafii i Iluminacji Barbary Bodziony zaprasza na

Dwuletni kurs kaligrafii i iluminacji – SKRYPTORIUM KRAKOWSKIE

W tym roku już po raz piąty otwieramy Skryptorium Krakowskie!  Zajęcia odbywać się będą w naszej nowej siedzibie – Galerii 2 Światy na krakowskim Kazimierzu.

Zajęcia skierowane są do pasjonatów sztuki średniowiecznej, którzy pragną nauczyć się od podstaw kaligrafii i iluminatorstwa. Zapraszamy wszystkich, którym bliskie jest piękno estetyki średniowiecznej.

Jeśli zachwycacie się pięknem liter kreślonych przez średniowiecznych skrybów, misternym zdobieniem dekoracji malarskich, niezwykłą fantazją iluminatorów i jeśli marzy Wam się tworzenie podobnych dzieł, to zapraszamy do naszej szkoły!

Żadne szczególne predyspozycje plastyczne nie są wymagane. Wystarczy pasja i cierpliwość!

Stworzenie Adama

 

* Rok pierwszy– ABC SKRYBY – dla osób początkujących

Pierwszy rok w szkole poświęcony będzie głównie kaligrafii. Zapoznamy się w praktyce z umiejętnościami, które musiał posiadać średniowieczny skryba. Wypróbujemy narzędzia do kaligrafii: pióro gęsie, bambusowe, metalowe. Krok po kroku poznamy różne style pism średniowiecznych, zaczynając od romańskiej uncjały, a kończąc na pismach gotyckich.

W ramach zajęć z podstaw techniki iluminatorskiej zobaczymy, jak powstawał zdobny inicjał i jak jego styl zmieniał się w ciągu wieków. Zajęciom praktycznym będą towarzyszyć wykłady na temat średniowiecznych rękopisów: etapów powstawania księgi, technik wykorzystywanych przez różnych rzemieślników zatrudnionych przy jej wykonaniu, a także na temat rozwoju średniowiecznego pisma łacińskiego. W ciągu rocznego cyklu odbędzie się też kilka spotkań w bibliotekach krakowskich, na których będziemy mogli zobaczyć przechowywane w nich średniowieczne rękopisy.

Psalm 96

Istnieje możliwość zapisania się do klasy „weekendowej” i klasy „cotygodniowej”.

* Klasa weekendowa

* Terminy:
w klasie weekendowej zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu w soboty i niedziele:
sobota (10:00-13:00 i 14:00-18:00), niedziela (10:00-13:00 i 14:00-16:00)
daty zjazdów:
13-14 października,
10-11 listopada,
1-2 grudnia,
19-20 stycznia,
9-10 lutego,
2-3 marca,
13-14 kwietnia,
11-12 maja,
15-16 czerwca
(Szkoła zastrzega sobie możliwość zmiany daty zjazdu w wyjątkowych wypadkach)
Łącznie 108 godzin nauki

* Limit miejsc:
12 osób (decyduje kolejność zgłoszeń)

* Cena:
- opłata za cały rok z góry – 1.400 zł
- opłata w dwóch ratach – 2 x 770 zł

* Klasa „cotygodniowa”

* Termin:
zajęcia odbywać się będą co tydzień w środy, godz. 18:00-20:00, łącznie 54 godz. nauki

* Cena:
- opłata za cały rok z góry – 1.150 zł
- opłata w dwóch ratach – 2 x 632 zł
W przypadku, gdy grupa będzie liczyć powyżej 6 osób, cena kursu będzie nieco niższa

*

* Rok drugi – ABC ILUMINATORA – dla osób kontynuujących

W drugim roku nauki skupiamy się bardziej na dekoracji malarskiej kaligraficznej karty rękopisu. Poznamy paletę iluminatora i symboliczne znaczenie barw. Ćwiczyć będziemy precyzję linii i harmonię barw. Wykonywać będziemy kopie oraz własne kompozycje, wzorując się na stylistyce średniowiecznej iluminacji. Zajęciom będą towarzyszyć wykłady, w czasie których znaczenie rękopisu zostanie omówione z szerszej perspektywy: ewolucja europejskiego miniatorstwa średniowiecznego, sacrumprofanum – rodzaje ksiąg iluminowanych, funkcjonowanie średniowiecznych skryptoriów i bibliotek, sposoby interpretacji miniatur – powiązanie tekstu i obrazu. Kontynuacja spotkań w bibliotekach krakowskich.

Inicjał S - św. Idzi z ranną łanią

 

* Terminy:
zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu w soboty i niedziele:
sobota (10:00-13:00 i 14:00-18:00), niedziela (10:00-13:00 i 14:00-16:00)
daty zjazdów:
27-28 października,
24-25 listopada (lub 17-18) do potwierdzenia,
7-8 grudnia,
26-27 stycznia,
23-24 lutego,
9-10 marca,
27-28 kwietnia,
25-26 maja,
15-16 czerwca
(Szkoła zastrzega sobie możliwość zmiany daty zjazdu w wyjątkowych wypadkach)
Łącznie 108 godzin nauki

* Limit miejsc:
12 osób
(decyduje kolejność zgłoszeń)

* Cena:
- opłata za cały rok z góry – 1.400 zł
- opłata w dwóch ratach – 2 x 770 zł

*

Inicjał B - mnich iluminator

* Prowadząca:

Barbara Bodziony – pasjonatka średniowiecznych rękopisów. Z wykształcenia historyk sztuki. Ukończyła także Wyższy Europejski Instytut Iluminacji i Rękopisów w Angers, gdzie obroniła dyplom z wyróżnieniem: chef d’oeuvre. Od pięciu lat prowadzi Pracownię Kaligrafii i Iluminacji, w której wykonuje prace na zlecenie. Od początku swojej działalności prowadzi całoroczne warsztaty z zakresu kaligrafii i iluminatorstwa, a także liczne warsztaty we współpracy z różnymi ośrodkami kultury. Prowadzi warsztaty w Opactwie Tynieckim, współpracuje z Muzeum Narodowym w Krakowie, Urzędem Marszałkowskim w Krakowie, Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, Małopolskim Instytutem Kultury.

www.barbarabodziony.pl

*

Kurs Copperplate – eleganckie pismo angielskie

* Opis kursu:

„Ci, którzy nie szczędząc sił, formują pięknie litery, którzy starannie kaligrafują słowa, są istotami szczęśliwymi. Zasypiają i budzą się w pałacach. Inni są istotami udręczonymi. Ich świat pozbawiony jest formy, poddany tysiącom interpretacji, narażony na wszelkie przekształcenia. Samogłoski pod ich piórem upodabniają się do przebitych haczykiem pyszczków ryb wyciągniętych z wody, spółgłoski do oderwanych łusek. Żyją, ściśnięci w swym działaniu, w swych atramentowych norach. Dręczy ich Nieskończoność i tylko ona może ich ocalić, jak uratować się może ziarno piasku, które nagle staje się gwiazdą.”
(Edmond Jabes, Księga pytań)

Podczas zajęć na podstawie kroju pisma zwanego „Copperplate” nauczymy się stalówki ostro-zakończonej, aby kreślić nią litery pełne harmonii, wdzięku i klasycznego piękna.

* Prowadząca:

Ewa Landowska - muzyk i kaligraf. Kaligrafią zajmuje się od roku 1999. Od wielu lat prowadzi liczne warsztaty, kursy oraz pokazy kaligrafii na terenie całego kraju. Zapraszana do współpracy przez: ASP Kraków, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Międzynarodową Wystawę Kaligrafii w Moskwie, Radio Kraków, Ogólnopolską Kampanię Ładnego Pisania, Małopolski Konkurs Kaligraficzny Galerię Sztuki Współczesnej BWA Katowice, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie oraz inne ośrodki kulturalne.

facebook.pl/kaligrafia.ewalandowska

* Termin:
co drugi poniedziałek, godz. 18.00-20.00 (łącznie 32 godz. – październik 2012 r. – czerwiec 2013 r.)

* Limit miejsc:
10 osób

* Cena:
- opłata za cały rok z góry – 680 zł
- opłata w dwóch ratach – 2 x 370 zł

*

* Zapisy:
ul. Brzozowa 14, Kraków (Kazimierz), biuro@szkolakaligrafii.pl, tel. 12/ 429 54 52 (godz. 10.30-18.00)

www.szkolakaligrafii.pl


 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.