To szczęście – bilbord

* TORUŃ
* bilbord Galerii Rusz przy ul. Szosa Chełmińska 37
* bilbord: To szczęście!
* marzec 2013 r.

*

Twórcy Galerii Rusz wzięli sobie głęboko do serca słowa Adolfa Hitlera i stworzyli nowy bilbord. Adolf Hitler stwierdził: „Jakie to szczęście dla rządzących, że ludzie nie myślą”. Czy to mityczne uosobienie zła, jakim był Hitler, choć raz mogło mieć rację?

Rafał Góralski, To szczęście!

Rafał Góralski, To szczęście!

Niestety wydaje się, że na to pytanie należałoby, analizując współczesną sytuację w Polsce i na świecie, odpowiedzieć twierdząco. Galeria Rusz nie zamierza godzić się z tym stanem rzeczy – dlatego od lat kreuje artystyczne bilbordy, które traktuje jako „narzędzia do myślenia” i umieszcza w przestrzeniach publicznych, udostępniając społeczeństwu. „Narzędzia do myślenia” są potrzebne naszemu gatunkowi do przetrwania, bo dzięki takim narzędziom staliśmy się tym, kim jesteśmy – z małp staliśmy się ludźmi. Zachęcamy więc do używania „narzędzi do myślenia”, wytwarzanych przez Galerię Rusz, ale też do wytwarzania własnych. Dzięki narzędziom z małp staliśmy się ludźmi, ale przecież w każdej chwili do małpiej postaci możemy powrócić.

Galeria Rusz to grupa artystyczna, która jest uosobieniem Nowej Polskiej Szkoły Plakatu – w rozmiarze XXL. Artyści Joanna Górska i Rafał Góralski specjalizują się przede wszystkim w kreowaniu i prezentacji sztuki w przestrzeni miejskiej i mają na koncie ponad 200 bilbordowych realizacji. W swoich działaniach wykorzystują zarówno formę tradycyjnego plakatu, bilbordu, jak i korzystają z elektronicznych ekranów ulicznych, czy też mobilnych bilbordów. Ich największe prace (tzw. megabilbordy) osiągają ogromne rozmiary, nawet do 250 m2. Swoją twórczość traktują jako misję – misję wytwarzania i dostarczania społeczeństwu „narzędzi do myślenia”. Inspirację do tworzenia swoich prac czerpią zarówno z twórczości Picassa, Matisse’a, Legera czy Lichtensteina, jak i klasyków polskiej szkoły plakatu. Przede wszystkim jednak całymi garściami czerpią z Polskiego Języka, który bardzo kochają, bo wyssali go z mlekiem matki. Artystów fascynuje polskie otoczenie kulturowe, choć niestety czasami wywraca im flaki do góry nogami. Wierni są jednak swojej dewizie „polskie wydało nas plemię i polską będziemy gryźć ziemię”. Od 1999 r. artyści prowadzą własną galerię bilbordową przy Szosie Chełmińskiej 37 w Toruniu. Jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, prezentujący non stop sztukę na jednym bilbordzie. Artyści prezentują tu co miesiąc nową pracę. Ten systematyczny proces ingerencji w przestrzeń codzienności traktują jako bardzo ważny eksperyment artystyczny, który przekracza ścisłe ramy sztuki współczesnej i poszerza swoje społeczne oddziaływanie. Artyści transferują sztukę w przestrzeń miejską i codzienność, by mogła zaistnieć także dla tych, którzy nie odwiedzają tradycyjnych galerii i muzeów. Artyści GR są też twórcami i kuratorami Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach Art Moves, który jest jedynym festiwalem na świecie w całości poświęconym sztuce bilbordowej.

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.