Toya Design – spotkanie

* WARSZAWA
* Klub Sztuka Architektury, ul. Andersa 13 (Skwer Tekli Bądarzewskiej)
* spotkanie z cyklu Polskie Wnętrze 2012: przebudowa Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
* gość: Toya Design
* 25 kwietnia 2013 r. (czwartek), godz. 18.00

*

W czwartek w klubie Sztuka Architektury odbędzie się drugie spotkanie w ramach cyklu „Polskie Wnętrze 2012″. Tym razem zaprezentowane zostanie Centrum Kultury Zamek w Poznaniu przebudowane według projektu pracowni Toya Design. 

Centrum Kultury Zamek - Atrium

Centrum Kultury Zamek – Atrium

W roku 2012 zakończono przebudowę Centrum Kultury Zamek w Poznaniu mieszczącym się w dawnym Zamku Cesarskim przy ul. Św. Marcina. Zamek przez ponad 100 lat swojego istnienia pełnił rozmaite funkcje. Powstał na początku XX wieku i niemal od tego momentu traktowano go jak zabytek. Zawsze budził emocje, wywoływał fale krytyki. Wielka Sala Tronowa była wzorowana na bizantyjskich bazylikach, natomiast kaplica – na Cappella Paltina z Palermo. W czasie II wojny światowej wykreowano wnętrza monumentalne, odwołujące się do klasycyzmu.

Sala Wielka powstała w miejscu dawnej Sali Tronowej według projektu Romana Machowiaka z lat 60. i parę lat temu uznano, że wymaga remontu. W związku z tym ogłoszono konkurs, który wygrała Toya Design z Poznania.

Centrum Kultury Zamek – hol główny

Centrum Kultury Zamek – hol główny

W wyniku przebudowy Sala Wielka, Hol Wielki i Hol przed Salą Wielką całkowicie zmieniły swój wygląd i wyposażenie. Dodatkowo powstała nowoczesna Sala Wystaw oraz kameralne Kino Pałacowe.

We wnętrzu dominuje surowy beton, ściany są grafitowo-szare, gdzieniegdzie pojawiają się stalowe elementy konstrukcyjne. Posadzka składa się z bazaltowych płyt. W oczy rzucają się czerwone akcenty – Tuba, kawiarnia, palisandrowe płyciny drzwi wewnętrznych, okładziny ścian.

Transmisja internetowa ze spotkania dostępna na stronie: http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=36388

Centrum Kultury Zamek – klatka schodowa

Centrum Kultury Zamek – klatka schodowa

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.