UFO w Warszawie

 

* WARSZAWA
* Plac Na Rozdrożu
* akcja-instalacja: UFO – Unexpected Fountain Occupation, EXYZT
* 2 lipca – 27 sierpnia 2011 r.

*

Tak, tak mamy UFO  w Warszawie. Zapowiadają się ufoidalne dwa miesiące na placu Na Rozdrożu. Lądowanie odbyło się strugach deszczu, ale to nie przeszkodziło fanom UFO przybyć tłumnie.

Przy UFObitach sączących się z głośników co odważniejsi uczestnicy lądowania postanowili poznać uroki ziemskiego życia, zażywając kąpieli w UFObasenie. Instalacja kolektywu EXYZT tą nieoczekiwaną okupacją fontanny w bardzo pozostawionym sobie, wręcz peryferyjnym miejscu przywraca temu adresowi nowe życie. W instalację UFO jest wpisana tymczasowość, która ma pokazać, że nie trzeba od razu budować wielkich gmachów, które na trwale zmieniają przestrzeń, ale można przestrzeń publiczną ożywiać punktowo, czasowo. Najważniejszym elementem instalacji kolektywu EXYZT jest przestrzeń, która roztacza się dookoła UFO, która to na powrót zostaje oddana  mieszkańcom – wyposażona w miejsce spotkań, relaksu i kultury. Będzie tu można moczyć nogi w basenie, wylegiwać się na leżaku, spędzić czas w kawiarni, brać udział w kulturalnych wydarzeniach.

Aktualne informacje o działaniach na UFO: http://updateswarsaw.wordpress.com/

W tym tygodniu m.in.:

7 lipca (czwartek)

godz. 18.00
Spotkanie poświęcone starym, legendarnym warszawskim reklamom malowanym na ścianach budynków. Będzie mowa o głośnym projekcie „Bliżej konsumenta” Anny Brzezińskiej (www.blizejkonsumenta.pl)

godz. 18.00 – zbiórka, 19.00 – start
Tour de Varsovie – wycieczka rowerowa śladami wcześniejszych realizacji w przestrzeni publicznej cyklu UPDATES. Weź rower!
Start, meta: UFO, pl. Na Rozdrożu.

UFO otwarte jest w godzinach: 12.00-22.00: poniedziałek-czwartek i niedziela; 12.00-24.00: piątek-sobota.

Program jest cały czas otwarty, jeżeli masz pomysł na działanie na UFO, pisz do nas (ufo.exyzt@gmail.com), może uda się je zrealizować.

W UFO potrzebne są: gry i zabawki dla najmłodszych. Jeżeli twoje dziecko już wyrosło z jakichś zabawek bądź gra już w inne gry, nie wyrzucaj ich, przynieś je na UFO, będą mogły z nich skorzystać inne dzieciaki.

UFO jest częścią cyklu „UPDATES”, który  jest prezentacją międzynarodowej sławy artystów działających w przestrzeni publicznej. Cykl w tym roku otworzył ELTONO, który na ulicy Złotej 73A przy wielkim wsparciu lokalnej społeczności namalował mural. Tegoroczne działania zakończy GORO i ANNA BRZEZIŃSKA-CZERSKA, którzy dokonają odnowy legendarnego warszawskiego muralu JAJO. W 2009 r. Fundacja Vlepvnet zaprezentowała ukraińskiego artystę APL315. Rok później gościliśmy w stolicy belgijskiego specjalistę od ornitologii ulicznej ROA, włoskiego mistrza wielkiego formatu BLU oraz polskiego artystę ZBIOKa. Każda z akcji odniosła sukces, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem warszawiaków.

EXYZT to kolektyw dwudziestu animatorów zajmujących się architekturą, grafiką, video, fotografią. Każde przedsięwzięcie grupy ma charakter ulotny i przyjmuje formę instalacji tymczasowej. Projekt zawsze jest zdeterminowany przez miejsce, w którym się odbywa, a akcje grupy inspirowane są specyfiką, miejsca w jakim są realizowane. Kontekst miejsca, urbanistyczny czy historyczny, staje się punktem wyjściowym projektów.

Najważniejsze projekty EXYZT

Grupa została zaproszona, przez architekta Patricka Bouchaina do zaprojektowania wnętrza i animowania francuskiego pawilonu podczas X Biennale Architektury w Wenecji (2006). W odpowiedzi na tendencje umieszczania architektury współczesnej w kontekście interdyscyplinarnym kolektyw zrealizował projekt „Metavilla”. Architekci w środku obiektu wybudowali prowizoryczną sypialnię, kuchnię, niewielki basen, saunę i atelier, gdzie przez cały okres trwania biennale mieszkali oraz organizowali wydarzenia, m.in. projekcje video, instalacje dźwiękowe, panele dyskusyjne. Budynek zmienił się radykalnie. Zwiedzający mogli uczestniczyć we wszystkich imprezach, dzięki czemu przestrzeń wystawiennicza przeobraziła się w przestrzeń wymiany kulturowo-artystycznej. Wydarzenie to zmieniło sposób postrzegania architektury.

W lipcu 2008 r. na zaproszenie londyńskiej Fundacji Architektury grupa przyjechała na Londyński Festiwal Architektury, gdzie postanowiła udowodnić, że przestrzeń miejska to nie tylko architektura. Na kilka tygodni, przy 100 Union Street w Southwark, ku zdziwieniu przechodniów, fragment ulicy zamienił się w przestrzeń wypoczynkową. Przechodnie mogli zrelaksować się na leżakach, orzeźwić się zimnymi napojami, poopalać się na drewnianym podeście. Akcja nie powstała jednak wyłącznie dla przyjemności. Niegdyś w tym miejscu istniały łaźnie – o czym artyści chcieli londyńczykom przypomnieć. Dodatkowo zorganizowanie plaży w środku miasta pokazało, że nawet w pozornie ulicznych miejscach może zdarzyć się coś nietypowego.

Rok później, także w Londynie, powstała instalacja „Dalston Mill”. Była to część wystawy pt. „Radical Nature – Art and Architecture for a Changing Planet 1969-2009”. Do udziału w wydarzeniu EXYZT zostało zaproszone przez galerię Barbican. Tym razem architekci skonstruowali młyn o nietypowym kształcie, tradycyjnie napędzany przez wiatr. Na miesiąc zamienili się, wraz ze zwiedzającymi, w młynarzy i piekarzy. Inspiracją do przedsięwzięcia stało się znajdujące w tym miejscu niewielkie pole pszenicy – dzieło artystki Agnes Denes.

„Be utopian”, czyli filozofia EXYZT

Chcemy budować nowe światy, gdzie fikcja jest rzeczywistością. Chcemy zachęcać do kreatywności, refleksji, odnawiania stosunków międzyludzkich. Jeśli przyjmiemy, że przestrzeń jest stworzona przez dynamikę wymiany, to każdy może być architektem przestrzeni.

Eksperymentowanie. Architektura może być rozciągnięta na wiele dyscyplin, gdzie możemy posługiwać się najróżniejszymi narzędziami. Nasza recepta to naszpikować konstrukcję: muzyką, video, grafiką, fotografią i gastronomią – bez zapominania o pozostawieniu miejsca na interakcje, wolność, nieformalność i nieprzewidywalność.

Mimo że odcinamy się od aktualnej praktyki architektonicznej, która naszym zdaniem jest podporządkowana ekonomicznym i politycznym względom, zajmujemy się wszystkim, co z konstrukcją jest związane. Sami projektujemy, budujemy i mieszkamy w naszych konstrukcjach, pozostawiając zwiedzającym swobodę w przyswojeniu sobie naszego designu. Tworzymy pewien kadr, w którym doprowadzamy do scalenia ludzi z przestrzenią.

Nasze projekty są wiecznie w ruchu. Jest to dynamiczny proces oparty na wymianie między ludźmi a przestrzenią, w której się znajdują. Działania EXYZT mają na celu uzmysłowienie ludziom, jaka jest otaczająca ich przestrzeń. Reakcja i akcja.

Więcej na: www.exyzt.org

 

Organizatorzy: Fundacja Vlep[v]net

Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.