UrbanLab – polsko-szwajcarskie warsztaty urbanistyczne

* WARSZAWA
* Stowarzyszenie Architektów Polskich, ul. Foksal 2
* warsztaty: UrbanLab – polsko-szwajcarskie warsztaty urbanistyczne
* 11-13 kwietnia 2013 r.

*

Ambasada Szwajcarii oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP oddział Warszawa zapraszają na wyjątkowe polsko-szwajcarskie warsztaty UrbanLab. Interesujesz się architekturą i urbanistyką? Chcesz dowiedzieć się czegoś o najnowszych rozwiązaniach  w budownictwie niskoenergetycznym? Weź udział w spotkaniach  UrbanLab.

UrbanLab

Celem warsztatów jest wymiana doświadczeń związanych z architekturą i urbanistyką między ekspertami, architektami i twórcami polityki urbanistycznej z Polski i Szwajcarii. Przyjęta koncepcja paneli zakłada aktywny udział w dyskusji uczestników warsztatów, co pozwoli na interakcję sprzyjającą swobodnej wymianie myśli i kreatywnym pomysłom. Program UrbanLab obejmuje zagadnienia związane z architekturą, kształtowaniem przestrzeni publicznej, a także tematykę dotyczącą budownictwa mieszkaniowego oraz budownictwa niskoenergetycznego.

Program UrbanLab

11 kwietnia (czwartek)

* Otwarcie Warsztatów Urbanistycznych, godz. 18.00
Mowa powitalna: Ambasador Szwajcarii Lukas Beglinger, prezes OW SARP Marcin Mostafa

* Panel I - Przestrzeń publiczna (Rethinking Public Space), godz. 18.15
Moderator: Bogna Świątkowska, Fundacja Bęc Zmiana
Prelegent PL: Krzysztof Domaradzki, dr inż. architekt, Warszawa
Prelegent CH: Stephan Herde, Rotzler Krebs Partner Landschaftsarchitekten, Winterthur

Przestrzeń publiczna rozproszona między budynkami i tętniąca życiem tworzy tkankę miejską. Od dłuższego czasu jest ona zaniedbywana, niezdefiniowana, często poświęcana na rzecz transportu samochodowego. Znaczenie przestrzeni publicznej w świadomości społeczeństwa szwajcarskiego zdecydowanie wzrosło w ostatnich dwóch dekadach. Także w Warszawie od kilku lat zauważa się starania, aby stworzyć przestrzeń publiczną przyjazną mieszkańcom i zachęcającą do przebywania w niej. Jest jeszcze dużo do zrobienia w tym obszarze. Jakie kryteria mają znaczenie przy projektowaniu miejsc publicznych w Szwajcarii, a jakie w Polsce? Jakie błędy popełniano w przeszłości? Jak można ich dzisiaj uniknąć? Czy istnieją różnice w postrzeganiu przestrzeni miejskiej w obydwu krajach?

12 kwietnia (piątek)

Panel II - Konkursy architektoniczne – narzędzie do rozwiązywania problemów urbanistycznych?, godz. 18.00
Moderator: Dariusz Hyc, SARP Warszawa
Prelegent PL: Michał Borowski, Naczelny Architekt Miasta Warszawy 2003–2006
Prelegent CH: Michael Hauser, Naczelny Architekt Miasta Winterthur

W Szwajcarii ukształtowała się długa tradycja organizowania konkursów architektonicznych i urbanistycznych. Jest ona jednym z głównych elementów zapewniających wysoką jakość architektury tego kraju. Konkursy obejmują szeroki zakres zadań, od projektowania małych budynków, aż po całe zespoły urbanistyczne i wielkie osiedla. Poprzez aktywne działania władz narzędzie te stosowane jest coraz częściej w projektowaniu prywatnych przedsięwzięć. Przy organizowaniu konkursów w Polsce często słyszy się o różnych problemach, czy też fiasku całego przedsięwzięcia. Tak było w przypadku planowania obszaru wokół Pałacu Kultury i Nauki w 1992 r. lub też przy projekcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w 2005. Jakie cele można zrealizować za pomocą konkursów architektonicznych, a jakich się nie uda osiągnąć? Jak powinien zostać przygotowany konkurs, aby zakończył się sukcesem? Jakie problemy pojawiają się przy organizacji konkursów w Polsce i Szwajcarii?

13 kwietnia (sobota)

Panel III - Budownictwo mieszkaniowe, godz. 14.00
Moderatorzy: Werner Huber i Łukasz Pietrzak, ‹Hochparterre›
Prelegent PL: Maciej Miłobędzki, JEMS Architekci, Warszawa
Prelegent PL: Jacek Bielecki, Polski Związek Firm Deweloperskich
Prelegent CH: Andreas Hofer, architekt, Spółdzielnia Mieszkaniowa ‹Mehr als Wohnen›, Zurych

Tanie budownictwo mieszkaniowe jest dużym problemem, zarówno w Zurychu, jak i w Warszawie. W Zurychu jest około 25% publicznych budynków mieszalnych (komunalnych lub spółdzielczych). Do roku 2050 udział ten powinien zwiększyć się do jednej trzeciej. Projekt ‹Mehr als Wohnen› (‹Więcej niż mieszkać›) realizowany przez kilka spółdzielni jest przykładem innowacyjnego podejścia do tradycji budownictwa tego typu. W Warszawie mieszkalnictwo spółdzielcze i komunalne odgrywa coraz mniejszą rolę. Miasto nie jest aktywne w tym obszarze, a spółdzielnie z racji historycznych naleciałości poprzedniego systemu cieszą się złą opinią. Na czym polegają różnice między polityką mieszkaniową Szwajcarii i Polski? Jak funkcjonuje publiczne budownictwo mieszkaniowe w Zurychu i jak z tych doświadczeń mogłaby skorzystać Warszawa?

Panel IV – Efektywność energetyczna, godz. 16.00
Moderator: Stephan Mäder, Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych ZHAW
Prelegent PL: Dariusz Śmiechowski, architekt, Warszawa
Prelegent CH: Peter Schürch, Halle 58 Architekten, Bern, profesor Berner Fachhochschule, Burgdorf

W dzisiejszych czasach kwestia oszczędności energii jest nieodłączną częścią projektu. Wielu architektów prowadzi dyskusję, jak radzić sobie z tym problemem. Certyfikaty typu Minergie-P definiują jasne kryteria dla budynków niskoenergetycznych. Mimo to są one często kwestionowane. Jedni narzekają na konieczność stosowania wentylacji i wymienników ciepła, inni czują, że ich wolność twórcza jest ograniczana. Jakie są alternatywne rozwiązania dla budownictwa niskoenergetycznego w Szwajcarii i Polsce? Czy mają one szansę łączyć funkcjonalność z estetyką formy architektonicznej?

Dodatkowe informacje: warsztaty prowadzone będą w języku angielskim; dla osób, które zaznaczą to w zgłoszeniu – zostaną przygotowane specjalne słuchawki z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

Zapisy

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.