Utopia London – film o modernistycznej architekturze Londynu

* ŁÓDŹ
* Klubokawiarnia Owoce i Warzywa, ul. Traugutta 9
* projekcja filmu: Utopia London
* 25 października 2012 r. (czwartek), godz. 18.00

*

Owoce i Warzywa i Fundacja Bęc Zmiana zapraszają na projekcję filmu „Utopia London“ w reżyserii Tom Cordella. Wciągający dokument o modernistycznej architekturze Londynu i śmiałych koncepcjach jej twórców.


Wybitny obraz Toma Cordella był pokazywany w oficjalnej selekcji wielu międzynarodowych festiwali, m.in.: A Design Film Festival 2011 Singapore, Architecture Film Festival Rotterdam, Seoul International Architecture Film Festival czy Festival International du Livre d’Art & du Film Perpignan.

W filmie poznamy historie wybitnych architektówm.in. Bertholda Lubetkina, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli brytyjskiego modernizmu oraz budynków i całych osiedli, które stały się ikonami modernistycznej architektury i znalazły swoje miejsce na liście najważniejszych zabytków. Do nich należy chociażby osiedle Alexandra Road Neave’a Browna. Ukończone w latach 70., już w 1993 r. zostało uznane za zabytek drugiej najwyższej klasy wg hierarchii obowiązującej w Wielkiej Brytanii.


Istotą filmu są jednak idee, jakie stały za projektami tych nowatorskich budynków. Przede wszystkim marzenie o równości i sprawiedliwości społecznej. W jaki sposób architekci próbowali za pomocą dostępnych im środków budować nowe społeczeństwo i wpływać na poprawę jakości życia? Czy ich koncepcje przetrwały próbę czasu?


Wprowadzenie do filmu i dyskusję po jego zakończeniu poprowadzi Joanna Kusiak - socjolożka i miejska aktywistka, doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego i Darmstadt University of Technology; w 2011 i 2012 r. Fulbright Advanced Visiting Researcher na City University of New York. Zajmuje się badaniem miejskich transformacji oraz pojęciem miejskiego chaosu w miastach Europy Środkowo-Wschodniej i Globalnego Południa. W październiku ukaże się jej książka (pisana wraz z Moniką Grubbauer) „Chasing Warsaw. Socio-Material Dynamics of Transformation after 1990″.

tom-niamh-neave-at-alex-rd-2

Niezwykłym akcentem całego wydarzenia będzie rozmowa na żywo z reżyserem Tomem Cordellem. Dzięki połączeniu internetowemu, uzyskamy możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące nas pytania i wątpliwości bezpośrednio od osób pracujących przy powstawaniu filmu.

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.