VII edycja Konkursu Życie w architekturze

(termin zgłoszeń: do 30 września 2012 r.)

*

Redakcja miesięcznika „Architektura-murator” ogłasza VII edycję Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, w którym rywalizować będą najlepsze obiekty architektury zrealizowane w Polsce w XXI wieku. Tym razem o nagrody w czterech kategoriach (użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna) walczyć będą budowle ukończone w latach 2000-2012. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku w Polsce przyzna Prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronat nad Konkursem. Będzie to pierwsza w historii naszego kraju nagroda w dziedzinie architektury przyznana przez Prezydenta Rzeczypospolitej.

Poza nagrodami jury, wyjątkową architekturę wyróżni także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Sportu i Turystyki.

Zaszczytny tytuł Ulubieńca Polski przyznają w głosowaniu (od 29 października do 18 listopada) na uruchomionej w tym celu stronie www.zyciewarchitekturze.pl Internauci.

Ostatnie lata są dla architektury w Polsce bardzo udane. Mamy w kraju przykłady budynków na prawdziwie europejskim poziomie i konkurs z całą pewnością to udowodni – mówi inicjatorka konkursu Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” – Zachęcam architektów do zgłaszania jak największej liczby realizacji, a wszystkich zainteresowanych naszym otoczeniem – już w listopadzie do głosowania. ŻYCIE W ARCHITEKTURZE powinno oznaczać życie w wartościowym otoczeniu i jestem przekonana, że konkurs upowszechni wiedzę o ogromnej liczbie nowych budowli i przestrzeni urbanistycznych, które podnoszą standard codziennego życia ich użytkowników.

Konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to jedyny w Polsce konkurs o tak dużej skali. Jest wielce cenionym przez środowisko architektów i najszerzej komentowanym wydarzeniem architektonicznym w Polsce w ostatnich dwudziestu latach. Dotychczas odbyło się 6 edycji – 5 warszawskich i 1 ogólnopolska w 2000 r., kiedy nagrody główne wręczał ówczesny Prezes Rady Ministrów Jerzy Buzek. O statuetkę ARCHITEKTURY walczyło w sumie 1.636 zrealizowanych budynków.

Zgłoszenia do Konkursu mogą składać architekci, których budynki zostały ukończone w latach 2000-2012. Zgłoszenie odbywa się drogą elektroniczną na stronie www.zyciewarchitekturze.pl do dnia 30 września 2012 r.

W jury Konkursu zasiądą: prof. Dariusz Kozłowski (Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej), Jerzy Grochulski (Prezes SARP, Członek Rady Międzynarodowej Unii Architektów), Wojciech Gęsiak (Prezes Izby Architektów RP), Marek Sietnicki (współzałożyciel pracowni Mellon Architekci), Ewa P. Porębska (redaktor naczelna miesięcznika „Architektury-murator”, juror Europejskiej Nagrody Architektonicznej imienia Miesa van der Rohe 2013, członek Rady Ekspertów Nagrody European Prize for Urban Public Space) oraz troje jurorów z ramienia Kancelarii Prezydenta.

Zadaniem jury będzie ocena wszystkich zgłoszonych obiektów i wskazanie 12 realizacji nominowanych do nagród głównych. Architekci nominowanych budynków szczegółowo omówią je przed jury na specjalnej prezentacji (7 listopada) w warszawskiej Zachęcie, która będzie otwarta dla publiczności. Na tej podstawie wyłonieni zostaną zwycięzcy w poszczególnych kategoriach.

Ogłoszenie wyników VII edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE nastąpi podczas uroczystej gali na początku grudnia 2012 r. Tradycyjnie nagrodami są statuetki ARCHITEKTURY autorstwa rzeźbiarza Adama Myjaka. Zwycięzca plebiscytu na Ulubieńca Polski XXI wieku otrzyma tablicę pamiątkową do zawieszenia w nagrodzonym obiekcie.

Organizator: redakcja miesięcznika „Architektura-murator”
Partnerzy: Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich

*

Month: Year:
« Prev July 2018 Next »
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
            1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
         
Category Key
 Bizuteria
 Inne
 Komiks, rysunek, ilustracja
 Logo, identyfikacja
 Moda
 Mural, elewacja, street art
 Nabor na wystawe
 Obiekt, mebel, urzadzenie
 Opakowania
 Plakat, billboard
 Wnetrza

 

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.