Warszawska 19. Dzielnica – prezentacja

* WARSZAWA
* Klub Sztuka Architektury, ul. Andersa 13
* prezentacja: 19. Dzielnica
* 26 kwietnia 2012 r. (czwartek), godz. 17.30

*

W czwartek w klubie Sztuka Architektury architekci Olgierd Jagiełło, Marcin Citko i Wojciech Kotecki z  biura JEMS Architekci poprowadzą prezentację projektu 19. Dzielnica nominowanego w plebiscycie Polska Architektura 2011.

Osiedle jest swoistym miejskim mikrokosmosem. A skoro tak, powinno funkcjonować jak małe miasto – uporządkowany organizm urbanistyczny z ulicami, placami, zielenią i usługami. Z takiego założenia wyszli architekci z pracowni JEMS, projektując zespół mieszkaniowy nazwany warszawską 19 Dzielnicą.

19. Dzielnica, zagospodarowanie przestrzeni wokół obiektu. Fot. Marcin Citko

Jak wyjaśniają autorzy projektu, koncepcję funkcjonowania osiedla oparto na modelu klasycznego miasta, z kwartałową organizacją zabudowy i wyraźnym podziałem przestrzeni na ogólnodostępną i otwartą. Architekci połączyli skalę urbanistyczną otoczenia ze skalą architektoniczną poprzez użycie szkła na fasadach budynku. Nieregularne detale nawiązują do kształtu obrysu osiedla.

Autorzy opowiedzą o procesie powstawania 19. Dzielnicy od skali projektowania, aż do realizacji pierwszego budynku, który rozpoczyna proces reurbanizacji terenów warszawskiej Woli.

Widok na zamkniętą część 19. Dzielnicy. Fot. Juliusz Sokołowski

Olgierd Jagiełło – założyciel JEMS Architekci – laureat honorowej Nagrody SARP. Autor m.in. siedziby Agory S.A.

Marcin Citko – w JEMS od 2003 r. – ważniejsze realizacje – zespół wielorodzinnych budynków mieszkalnych Brzozowy Park w Piasecznie – 2005, zespół wielorodzinnych budynków mieszkalnych Górczewska Park w Warszawie – 2008, 19. Dzielnica – 2010

Wojciech Kotecki – w JEMS od 2006 r. – najważniejsze realizacje – zespół budynków wielorodzinnych Górczewska Park w Warszawie – 2008, 19. Dzielnica – 2010; najważniejsze konkursy: Międzynarodowe Centrum konferencyjne w Katowicach 2008 – pierwsza nagroda, Narodowe Centrum Sportu w Warszawie 2008 – pierwsza nagroda

Wstęp na wykład jest bezpłatny.

Po wykładzie planowana jest dyskusja.

Oświetlenie obiektu nocą. Fot. Juliusz Sokołowski

 

 

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.