Wyhaftuj się

 

* KRAKÓW
* Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK)
* akcja: Wyhaftuj się
* 1 października 2011 r. (sobota), godz. 12.00-17.00

*

Gniew wyrażamy, hałasując. Jeśli pozostają po nim ślady – to w postaci zniszczonych przedmiotów, pobrudzonych ścian, siniaków. Agresywne słowa wypowiada się szybko, na jednym wydechu, tak by natychmiast znalazły się na zewnątrz. Haft wymaga czasu. Opanowania. Kojarzy się z serwetkami ozdobionymi delikatnym ornamentem.

Monika Drożyńska, z serii Aktywności zimowe, Oddać ławki kurwy, 2010. Fot. M. Drożyńska

Złoszczenie się i haftowanie wydają się nie mieć wiele wspólnego. Może dlatego, zestawione ze sobą, pozwalają nawzajem wziąć się w nawias. Projekt Moniki Drożyńskiej „Wyhaftuj się!” zachęca odbiorców do poeksperymentowania ze sposobami wyrażania emocji. Artystka problematyzuje przyjęte w kulturze metody radzenia sobie z nimi. Projekt pokazuje także arbitralność związanych z haftem konotacji.

Haft to nie tylko czynność, to także stan ducha. Rytmiczne ruchy dłonią mają w sobie coś z mantry. Nakłuwanie tkaniny z ataku. Łatwo podlegająca automatyzacji aktywność zmienia stan umysłu. Pisząc o stanach hipnoidalnych, Freud zauważył: „Nierzadko, wydaje nam się, rozwijają się one z tak często występujących nawet u osobników całkiem zdrowych »marzeń na jawie«, do których wiele okazji stwarzają na przykład uprawiane przez kobiety robótki ręczne” (tłum. B. Reszke).

Nie jest to pierwszy projekt Drożyńskiej konfrontujący odbiorcę z potencjałem tego medium. Artystka zrealizowała m.in. „Aktywności zimowe” oraz będący ich kontynuacją „Haft miejski”. Wyświetlane na telebimach zdjęcia serwetek z wyhaftowanymi napisami z murów demonstrowały przepływ treści i emocji pomiędzy sferą domową a przestrzenią miast.

Projekt „Wyhaftuj się!” jest adresowany do wszystkich rozzłoszczonych. Nie tylko chłopcy biją, nie tylko dziewczynki haftują. Przestrzenią do wyrażania negatywnych emocji będzie przygotowana przez Monikę Drożyńską wielka tkanina. Osobom niewprawnym w robótkach ręcznych przyjdzie z pomocą artystka. Nagromadzenie haftu ma sprawić, że negatywne słowa przestaną być czytelne.

Wyhaftuj się. Zobacz, jak robią to inni. Pokażmy sobie nawzajem, ile w nas złości. Przy odrobinie poczucia humoru można się z nią uporać.

(tekst: Elżbieta Sala)

Wstęp wolny, materiały zapewnia muzeum

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.