Wyniki i wystawa pokonkursowa Bunt – 22. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej

* LEGNICA
* Galeria Sztuki
* wystawa: 22. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej BUNT
* 30 kwietnia – 23 czerwca 2013 r.

*

W ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO prezentowana jest wystawa 22. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Hasło tegorocznej edycji – BUNT – nawiązuje do europejskich protestów „Oburzonych” i sympatyków ogólnoświatowego ruchu „Occupy Wall Street“. 25 maja zostały ogłoszone wyniki konkursu.

Bunt-revolt

Centralnym wymogiem konkursu, a tym samym Festiwalu, jest postrzeganie biżuterii nie tylko i wyłącznie jako wyrazu bogactwa, pozycji społecznej, luksusu, lecz wykorzystanie jej jako znaku protestu i środka politycznego dyskursu. Organizatorzy konkursu – Galeria Sztuki w Legnicy – zwrócili się do artystów z pytaniem, na które odpowiedzią ma być przygotowany przez nich obiekt sztuki złotniczej: „Czy standardowy zestaw haseł wypisywanych na transparentach, t-shirtach i wlepkach może być uzupełniony bardziej wyrafinowanym przekazem? Czy projektanci biżuterii potrafią zademonstrować własne zdanie i włączyć się do dyskusji na pozaestetyczne tematy?”

proj. Sungho Cho

proj. Sungho Cho

Na Konkurs nadesłano 625 odpowiedzi, stworzonych przez 319 artystów z 43 krajów. Do wystawy zakwalifikowano prace 52 artystów-złotników, głównie z Europy, ale także z Argentyny, Chile, Indii, Izraela, Japonii, Korei, Kostaryki, Nowej Zelandii, Tajwanu, USA. Jest wśród nich biżuteria, obiekty i komunikaty, w których zamysł autora i przekaz dzieła sztuki ważniejsze są od jego funkcji użytkowej. Czasem prace są jej całkowicie pozbawione. Najlepsze złotnicze „riposty” oglądać można na wystawie BUNT, która jest prezentowana w Legnicy.

proj. Krzysztof Borkowski

proj. Krzysztof Borkowski

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który funduje też Grand Prix dla zwycięzcy. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł oraz wartość i sens wypowiedzi twórcy. Artyści przystępujący do niego mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat. Interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. Tej co roku dokonuje międzynarodowe jury złożone z wybitnych osobistości krajowego i światowego złotnictwa. W tym roku w jury zasiedli: Galit Gaon (Izrael) – główna kuratorka w Muzeum Wzornictwa Cholon (Izrael), założycielka, dyrektorka i główna kuratorka w Israeli Cartoon Museum, Jiro Kamata (Japonia/Niemcy) –  adiunkt na Wydziale Biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, Hans Stofer (Szwajcaria/Wielka Brytania) – profesor i dziekan na Wydziale Złotnictwa, Metalurgii i Biżuterii w Royal College of Art w Londynie, a także dwoje rodaków: Sławomir Fijałkowski – generalny konsultant Legnickiego Festiwalu SREBRO, dziekan i wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Aneta Lis-Marcinkiewicz – artystka-złotniczka, członkini grupy artystycznej LIS2.

Laureaci 22. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej BUNT (REVOLT):

proj. Janjaap Luijt

proj. Janjaap Luijt

Janjaap Luijt – Holandia - Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 10.000 zł + 1 kg srebra oraz Wyróżnienie  Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych – statuetka

proj. Sara Gackowska

proj. Sara Gackowska

Sara Gackowska – Polska - II Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego – 5.000 zł + 1 kg srebra

proj. Laura Bradshaw-Heap

proj. Laura Bradshaw-Heap

Laura Bradshaw-Heap – Irlandia - III Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy – 3.000 zł + 1 kg srebra

proj. Katarína Siposová

proj. Katarína Siposová

Katarína Siposová – Słowacja - Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – wystawa indywidualna z katalogiem o wartości 4.500 zł

proj. Marta Hryc

proj. Marta Hryc

Marta Hryc – Polska - Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej „Srebrna Ostroga” + 1 kg srebra

proj. Mari Ishikawa

proj. Mari Ishikawa

Mari Ishikawa – Japonia - Nagroda Targów Inhorgenta Munich – stoisko na targach Inhorgenta Munich 2014

proj. Bartosz Chmielewski

proj. Bartosz Chmielewski

Bartosz Chmielewski – Polska - Nagroda Polskiej Biżuterii – stoisko na targach Jubinale

proj. Lena Lindahl

proj. Lena Lindahl

Lena Lindahl – Szwecja - Nagroda Polskiej Biżuterii – reklama w katalogu Polskiej Biżuterii

proj. Bartosz Ulatowski

proj. Bartosz Ulatowski

Bartosz Ulatowski – Polska - Nagroda Grupy Sześć (B. Bytomski, P. Kaczyński, K. Roszkiewicz, M. Tymiński, A. Wolski) – statuetka „SZEŚĆ uncji”

proj. Isabell Schaupp

proj. Isabell Schaupp

Isabell Schaupp – Niemcy - Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy

proj. Andrzej Pacak

proj. Andrzej Pacak

Andrzej Pacak – Polska - Nagroda rzeczowa firmy HEFRA

34. Legnicki Festiwal SREBRO

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.