Zaparkuj klimatycznie! – najlepsze stojaki rowerowe

Głosowania w akcji „Zaparkuj klimatycznie!” dobiegły końca. W Rzeszowie, Krakowie, Wrocławiu, Bytomiu i Sopocie mieszkańcy zdecydowali, gdzie Fundacja All For Planet zamontuje klimatyczne stojaki rowerowe. Wybrano również najlepsze modele stojaków rowerowych, które równocześnie symbolizują każde z miast biorących udział w akcji. Obwarzanek, Miś, Opera Śląska, Ratusz, Piłki to tylko niektóre ze zwycięskich projektów. Do stojaków będzie można przypiąć rower już w czerwcu.

Projekt stojaka BYTOM Lew

Projekt stojaka BYTOM Opera Śląska

Projekt stojaka BYTOM Szyb Krystyna

1 maja zakończył się drugi etap akcji „Zaparkuj klimatycznie!”. Na stronach www powołanej przez serwis Allegro Fundacji All For Planet oraz lokalnych oddziałów „Gazety Wyborczej” czytelnicy i internauci mieli możliwość wzięcia udziału w dwóch głosowaniach. Głosowania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i wzbudzały emocje. W obu plebiscytach oddano prawie 70 tysięcy głosów. Na modele stojaków rowerowych oddano około 19 tysięcy głosów, na lokalizacje ponad 51 tysięcy. W Sopocie dyskusja toczyła się przede wszystkim w związku z projektami stojaków rowerowych, natomiast w Krakowie największa rywalizacja dotyczyła ich lokalizacji.

Projekt stojaka SOPOT Mors

Projekt stojaka SOPOT Piłki

Projekt stojaka SOPOT Plażowiczka

„Chcieliśmy obudzić z letargu zimowego wszystkich, nie tylko rowerzystów. Głosowanie na projekty i lokalizacje dla stojaków rowerowych niewątpliwie się do tego przyczyniło. Zależało nam na tym, żeby była to okazja do debaty publicznej o zrównoważonym rozwoju, o przestrzeni miejskiej, o tym, jak design może zmieniać sposób myślenia o ekologii w mieście” – mówi Krystyna Skommer, Fundacja All For Planet. – „Zainteresowanie i emocje wokół projektów i lokalizacji potwierdzają niewątpliwie, że nasz cel został osiągnięty. Do dyskusji włączyli się nie tylko rowerzyści oraz mieszkańcy miast, w których w tym roku postawimy kilkaset stojaków. Dziękujemy wszystkim za wszystkie głosy.”

Projekt stojaka KRAKÓW Obwarzanek

Projekt stojaka KRAKÓW Lajkonik

Projekt stojaka KRAKÓW Smok

Aż 84% wszystkich oddanych głosów to głosy mieszkańców Krakowa. Dużą aktywnością wykazali się w tym mieście kibice oraz studenci. Na pierwszym miejscu znalazła się lokalizacja przy kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego (32% głosów), na drugim Stadion Wisły Kraków (30%) oraz Stadion Cracovii (20%). W Sopocie bezkonkurencyjny okazał się projekt stojaka – Plażowiczka, który zdobył aż 53% wszystkich głosów. We Wrocławiu rowerzyści przypną rower do Krasnala, Misia i Eberharda Mocka. Rower będzie można zaparkować klimatycznie w tym mieście m.in. przy Hali Stulecia, ZOO, Dworcu PKS czy Panoramie Racławickiej przy ulicy Purkyniego.

Wyniki wszystkich głosowań dostępne są na stronie: http://www.allforplanet.pl/pl/eko-dzialania/zaparkuj_klimatycznie/emocjonujace_glosowanie_zakonczone/

Kolejny etap akcji „Zaparkuj klimatycznie!” to prace terenowe. Stojaki rowerowe zostaną wykonane i zamontowane. W każdej lokalizacji liczba stojaków będzie zależna od warunków technicznych. W niektórych punktach będzie to kilka stojaków, w innych nawet kilkanaście. W czerwcu Fundacja All For Planet wraz z partnerami akcji uroczyście przekaże stojaki rowerzystom.

Projekt stojaka RZESZÓW Logotyp miasta

Projekt stojaka RZESZÓW Piłki siatkowe

Projekt stojaka RZESZÓW Ratusz

„Chcemy budować świadomość tych, którzy jeszcze nie dostrzegli, jak ważne są wybory, których dokonujemy każdego dnia, a które mają wpływ na globalny wymiar ekologii. Naszym założeniem przede wszystkim jest zwrócenie uwagi publicznej na to, że rower to fantastyczny środek transportu miejskiego, to styl życia, to wolność” – dodaje Skommer.

Partnerami akcji „Zaparkuj klimatycznie!” są serwis Allegro oraz Urzędy Miast biorących udział w akcji. Patronem medialnym jest „Gazeta Wyborcza”. „Zaparkuj klimatycznie!” jest również częścią prowadzonej przez Gazetę kampanii „Polska na rowery”.

Projekt stojaka WROCŁAW Eberhardt

Projekt stojaka WROCŁAW Niedźwiedź

Projekt stojaka WROCŁAW Krasnal

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.