Zaparkuj klimatycznie!

Startuje drugi etap akcji „Zaparkuj klimatycznie!”. Do 1 maja mieszkańcy Krakowa, Wrocławia, Rzeszowa, Bytomia i Sopotu mogą głosować na 10 miejsc, w których Fundacja All For Planet zamontuje artystyczne stojaki rowerowe. Mieszkańcy zdecydują również jaki kształt przybiorą stojaki w ich miastach.


Akcja „Zaparkuj klimatycznie!” nabiera tempa. W pierwszym etapie, wspólnie z „Gazetą Wyborczą” oraz w ramach akcji „Polska na rowery”, Fundacja All For Planet zachęcała mieszkańców 5 wybranych miast by zgłaszali propozycje miejsc, w których stojaki rowerowe są im potrzebne. W efekcie Fundacja otrzymała setki zgłoszeń. Zdecydowanym liderem w rankingu był Kraków, z którego pochodzi aż połowa propozycji.

„Już pod koniec pierwszego dnia naszej akcji mogliśmy śmiało wysnuć wniosek, że w środowisku rowerzystów miejskich zawrzało. Nastąpiła pełna mobilizacja! To właśnie oni sami wiedzą najlepiej, gdzie brak stojaków rowerowych najbardziej im doskwiera i utrudnia życie miejskiego rowerzysty. Szansę na poprawę i możliwość współdecydowania dostrzegli błyskawicznie i zareagowali masowym odzewem” – mówi Krystyna Skommer, Fundacja All For Planet. „Nasza skrzynka pocztowa, przygotowana na taki scenariusz, przetrwała prawdziwe oblężenie. Ostatnia propozycja wpłynęła o godzinie 23:44, na kilka minut przed zamknięciem skrzynki.”

Spośród wszystkich otrzymanych propozycji przedstawiciele Urzędów Miast, lokalnych oddziałów „Gazety Wyborczej” i Fundacji All For Planet wybrali po 20 lokalizacji dla każdego miasta. Razem to aż 100 pomysłów. Czas na drugi etap akcji – głosowanie.

Już teraz mieszkańcy mogą zagłosować na 10 punktów (z wytypowanych 20), w których klimatyczne stojaki ostatecznie zostaną zamontowane. Równocześnie na stronach www lokalnych oddziałów „Gazety Wyborczej” mieszkańcy wybierają 3 (spośród 5 propozycji) najlepsze ich zdaniem projekty symboli miast, które staną się w czerwcu stojakami rowerowymi. To mieszkańcy Krakowa, Wrocławia, Bytomia, Sopotu i Rzeszowa mają ostateczny głos, nie tylko gdzie staną stojaki, ale również jak będą wyglądały.

„Spodziewamy się, że etap ten jeszcze bardziej zmobilizuje mieszkańców i wzbudzi wiele pozytywnych emocji. Przygotowane przez grupę Noga Dzika projekty stojaków wywołają z pewnością uśmiech na niejednej twarzy, nie tylko rowerzysty” – dodaje Skommer.

Na lokalizacje stojaków można głosować na stronie: http://www.allforplanet.pl/pl/eko-dzialania/zaparkuj_klimatycznie/zaparkuj_klimatycznie__zaglosuj/

Głosowania na symbole miast toczą się na stronach: Rzeszów, Kraków, Wrocław, Sopot, Bytom

Głosowanie trwa do 1 maja. Ogłoszenie zwycięskich lokalizacji i symboli nastąpi 4 maja.

Comments are closed.

Design Attack

Strona dedykowana Festiwalowi Design Attack, a także wydarzeniom związanym z szeroko pojętym wzornictwem.